Alert pogodowy przedłużony - trudne warunki w całej Irlandii

Meteorolodzy z Met Éireann przedłużyli alert ostrzegawczy dla całej Irlandii.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczące niskiej temperatury i oblodzenia pozostaje w mocy na terenie całej Irlandii.

Alert pogodowy w Irlandii

Temperatury w ciągu nocy spadły w niektórych miejscach nawet do -5 stopni Celsjusza. Met Éireann prognozuje bardzo zimny weekend z utrzymującym się szronem i oblodzeniem, co może stworzyć niebezpieczne warunki na drogach i podnosi też kwestie związane z dobrem zwierząt.

Żółty alert ostrzeżenia obowiązuje do poniedziałku 4 grudnia do godziny 11:00, lecz kolejny raz może zostać przedłużony.

Prognozowane są teraz mroźne dni, z wyjątkiem środy, kiedy ociepli się, a temperatura w dzień wzrośnie do nawet 10 stopni Celsjusza.

Niestety, wraz z ociepleniem nadejść ma ulewny deszcz, co po mroźnym tygodniu stwarza ryzyko wystąpienia lokalnych powodzi.

Ostrzeżenie dla kierowców

Arktyczny napływ powietrza będzie kontynuowany przez weekend i na początku przyszłego tygodnia. Utrzymywać się będą bardzo niskie temperatury w nocy i w ciągu dnia, powodujące ostre i silne przymrozki oraz oblodzenie dróg i chodników.

Miejscami gęsta mgła połączy się z marznącymi opadami deszczu. Spodziewane są także przelotne opady gradu i deszczu ze śniegiem, które na wyżej położonych partiach terenu zmienią się w śnieg.

W nadchodzących dniach spodziewane są dalsze aktualizacje ostrzeżeń. Kierowcy są proszeni o zachowanie szczególnej ostrożności podczas porannych i wieczornych podróży, które może utrudnić gęsta mgła.

Alert ostrzegawczy dotyczący mgły obowiązuje do niedzieli 3 grudnia do południa, lecz może zostać przedłużony. Jeszcze do wtorku lokalnie pojawiać się będzie mgła, a wraz z nią spodziewana jest ograniczona widoczność i bardzo niebezpieczne warunki na drogach.