Temperatury w Irlandii mogą osiągnąć rekordowy poziom, jakiego nie widziano od ponad stu lat.

Meteorolodzy zapowiadają ekstremalne temperatury w Irlandii. Eksperci twierdzą, że możliwe jest pobicie rekordu z 1887 roku, kiedy w Kilkenny (Kilkenny Castle) odnotowano 33.3 stopni Celsjusza.

Alert pogodowy w Irlandii

W związku z warunkami pogodowymi Met Éireann ogłosił żółty alert ostrzegawczy dla mieszkańców Irlandii. Alert obowiązuje od niedzieli od godziny 06:00 do wtorku 19 lipca do godziny 21:00.

W ostrzeżeniu napisano:

W niedzielę, poniedziałek i wtorek nad Irlandią wystąpi wyjątkowo ciepła pogoda, a temperatury w ciągu dnia wyniosą ogólnie od 25 do 30 stopni, a w poniedziałek prawdopodobnie do 32 stopni. Temperatury w nocy wyniosą od 15 do 20 stopni.

Upały mogą doprowadzić do przegrzania i udaru cieplnego. Należy unikać przebywania w słońcu w godzinach od 11:00 do 15:00. Osoby starsze i dzieci powinny przebywać w cieniu i nawadniać się.

Przypomina się o zagrożeniu promieniowaniem UV – należy stosować kremy lub olejki z wysokim faktorem filtra, zwłaszcza w przypadku dzieci. Zaleca się zakrywanie głowy i stosowanie okularów słonecznych.

Pożary w Irlandii

Brak opadów, słońce i wysokie temperatury stwarzają ryzyko pożarów. W związku z tym do środy obowiązuje pomarańczowy alert zagrożenia pożarowego.

Odwiedzający lasy nie powinni w żadnym przypadku urządzać grilla lub ogniska. Pojazdów nie wolno parkować przy wjazdach na teren, nie wolno też utrudniać dostępu służb ratowniczych do dróg leśnych.

Ostrzeżenie dla kierowców

Urząd ds. Bezpieczeństwa Drogowego (RSA) ostrzega, że podczas upałów temperatura nawierzchni drogi znacznie wzrośnie i może doprowadzić do jej stopienia.

Przypomina również o niebezpieczeństwach, jakie niesie ze sobą intensywne światło słoneczne, które może spowodować chwilowe oślepienie kierowców.

Oszczędzanie wody

Po raz kolejny apeluje się do mieszkańców o oszczędzanie wody. Brak opadów i wysokie temperatury przyczyniły się do obniżenia poziomu wód gruntowych.

Zaleca się stosowanie krótkiej kąpieli pod prysznicem, unikania stosowania węża ogrodowego do podlewania roślinności czy napełniania basenu ogrodowego.