Apel do kierowców w Irlandii - chodzi o bezpieczeństwo

Dzięki prostym zmianom nawyków można znacznie poprawić bezpieczeństwo na drogach w Irlandii, twierdzą służby ratunkowe.

Na całym obszarze Irlandii trwa specjalna akcja Gardy, którą rozpoczęto już na początku grudnia w ramach Irlandzkiej Strategii Bezpieczeństwa Drogowego.

Akcja Gardy

Akcja Gardy, którą zaplanowano w sumie na sześć tygodni, ma na celu poprawę bezpieczeństwa na irlandzkich drogach w okresie świąteczno-noworocznym.

Funkcjonariusze Gardy koncentrują się na sprawdzaniu trzeźwości kierowców, ponieważ zgodnie z przyjętym planem dąży się do zmniejszenia liczby osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu czy środków odurzających.

Podczas akcji sprawdzane są także inne wykroczenia drogowe, takie jak korzystanie z telefonów komórkowych, przekraczanie prędkości oraz brak zapiętych pasów bezpieczeństwa.

Apel do kierowców

Tymczasem przedstawiciele służb ratunkowych apelują do kierowców o wdrożenie dodatkowego środka mającego na celu poprawę bezpieczeństwa na irlandzkich drogach.

Jazda z włączonymi światłami mijania przez całą dobę może znacznie zwiększyć bezpieczeństwo, zwłaszcza w słabo oświetlonych miejscach poza zabudowaniami.

Kierowcy powinni też pamiętać, iż złe warunki pogodowe potęgują zagrożenie, a jazda z włączonymi światłami sprawia, że pojazd jest lepiej widoczny przez innych uczestników ruchu drogowego.