Aresztowano ponad sto osób w Irlandii - efekty kontroli Gardy

O specjalnej akcji Gardy w Irlandii poinformowano na początku grudnia.

Trwa specjalna akcja Gardy, która rozpoczęła się na początku grudnia w ramach Irlandzkiej Strategii Bezpieczeństwa Drogowego.

Aresztowania w Irlandii

Akcja Gardy, którą zaplanowano w sumie na sześć tygodni, ma na celu poprawę bezpieczeństwa na irlandzkich drogach w okresie świąteczno-noworocznym.

Funkcjonariusze Gardy koncentrują się na sprawdzaniu trzeźwości kierowców, ponieważ zgodnie z przyjętym planem dąży się do zmniejszenia liczby osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu czy środków odurzających.

W wyniku prowadzonych kontroli stanu trzeźwości tylko w ostatnim tygodniu aresztowano 116 osób, jak podali przedstawiciele Gardy. Badania prowadzone są teraz za pomocą nowych urządzeń, w które wyposażono funkcjonariuszy na terenie całego kraju.

Kontrole drogowe w Irlandii

Podczas akcji sprawdzane są także inne wykroczenia drogowe, takie jak korzystanie z telefonów komórkowych, przekraczanie prędkości oraz brak zapiętych pasów bezpieczeństwa.

W grudniu doszło już w sumie do 5873 wykroczeń związanych z przekroczeniem prędkości, a 260 osób zostało aresztowanych za jazdę pod wpływem alkoholu.

Do tej pory w 2022 roku na irlandzkich drogach zginęły już 152 osoby, co oznacza wzrost o 25 zgonów w porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku.

Przedstawiciele Gardy ponowili apel do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza przy obecnych trudnych warunkach drogowych.