Atak zimy w Irlandii - alert pogodowy dla mieszkańców

Ostrzeżenie zostało wydane przez Met Éireann dla wielu hrabstw w Irlandii.

W związku z pierwszym atakiem zimy wydano alert dla części mieszkańców Irlandii.

Zima w Irlandii

Ostrzeżenie zostało wydane przez Met Éireann dla wielu hrabstw. Alert może zostać przedłużony, jego status może też ulec zmianie.

STATUS ŻÓŁTY

Dla: Carlow, Kildare, Kilkenny, Laois, Longford, Louth, Meath, Offaly, Westmeath, Wicklow, Cavan, Donegal, Monaghan, Clare, Cork, Kerry, Limerick, Tipperary, Connacht

Od: czwartku 30 listopada od godziny 18:00
Do: piątku 1 grudnia do godziny 12:00

Zgodnie z zapowiedzią będzie bardzo zimno, a w wielu obszarach temperatura spadnie poniżej -3 stopni Celsjusza. Mróz i lód spowodują niebezpieczne warunki w podróżowaniu.

Podobne ostrzeżenie zostało wydane dla wszystkich hrabstw w Irlandii Północnej (z wyjątkiem Fermanagh) przez brytyjskie biuro Met Office.

To ostrzeżenie pojawia się w momencie, gdy w wielu obszarach Europy pojawiły się ujemne temperatury i burze śnieżne.

Prognoza pogody w Irlandii

Met Éireann prognozuje, że nadchodzące dni staną się „coraz zimniejsze z mrozem, lodem i potencjalnie pewnymi opadami śniegu”.

1 grudnia przypada pierwszy dzień meteorologicznej zimy w Irlandii. Według prognozy będzie on mroźny i przeważnie suchy, z lekkimi przejaśnieniami. Na obszarach przybrzeżnych wystąpią przelotne opady deszczu. Najwyższe temperatury w dzień wyniosą od 3 do 6 stopni Celsjusza.

Piątkowa noc będzie chłodna i głównie sucha, lokalnie wystąpią mgły. Na zachodzie i północy pojawią się przelotne opady deszczu, które lokalnie mogą przejść w opady śniegu z deszczem.

Sobota będzie raczej kolejnym chłodnym dniem z przejaśnieniami. Najwyższe temperatury w dzień nie przekroczą 6 stopni Celsjusza.

W sobotni wieczór i noc możliwe opady deszczu, które przez pewien czas zamienią się w deszcz ze śniegiem lub śnieg.

Niedziela będzie chłodna i przeważnie sucha z przebłyskami słońca. Najwyższe temperatury od 3 do 6 stopni Celsjusza. Początek przyszłego tygodnia ma być nadal mroźny.