Bank w Irlandii ostrzega swoich klientów przez oszustami

To kolejna w ostatnim czasie próba wyłudzenia wrażliwych danych od mieszkańców Irlandii.

Bank of Ireland wydał ostrzeżenie dla swoich klientów, którzy mogą paść ofiarą oszustwa.

Próba oszustwa w Irlandii

W wydanym komunikacie przedstawiciele BOI ostrzegają swoich klientów przed eskalacją fali oszustw i proszą kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w ten weekend wielkanocny.

Próby oszustwa dotyczą działania znanego jako „smishing”. Przestępcy podszywają się pod inne firmy czy instytucje i poprzez wiadomości SMS usiłują wyłudzić wrażliwe dane.

Po raz kolejny ostrzeżenie dotyczy fałszywych wiadomości od oszustów podszywających się pod operatora dróg eFlow.

Kliknięcie w łącze podane w wiadomości prowadzi do fałszywej strony internetowej, na której niektóre osoby mogą podać poufne dane swoich kart i kont bankowych.

Przedstawiciele BOI uważają, że podczas długiego weekendu kierowcy są bardziej skłonni kliknąć w fałszywe wiadomości o zaległych opłatach za przejazd autostradą.

Czytaj też: Kradzież pieniędzy z konta – ostrzeżenie dla mieszkańców Irlandii

Ostrzeżenie dla klientów banku

Bank of Ireland udziela szeregu porad swoim klientom, aby nie dali się oszukać. W przypadku wątpliwości, należy skontaktować się ze swoim oddziałem banku.

Wskazówki dla klientów:

  • Nie klikaj w linki ani nie odpowiadaj na wiadomości SMS, które wyglądają tak, jakby zostały wysłane przez operatora autostrad, który oczekuje zapłaty za niezapłacony przejazd.
  • Pamiętaj, że firmy takie jak te lub banki, firmy kurierskie, dostawcy mediów i agencje rządowe nigdy nie wyślą wiadomości tekstowej z linkiem do strony internetowej, która prosi o podanie danych bankowych online.
  • eFlow radzi każdemu, kto otrzyma wiadomość tekstową dotyczącą niezapłaconych opłat drogowych, aby zignorował tę wiadomość i nie otwierał żadnych linków. eFlow nie prosi klientów o otwieranie żadnych linków w celu potwierdzenia szczegółów płatności.
  • Sprawdź tożsamość nadawcy. Zadzwoń do firmy, korzystając z jej oficjalnego numeru telefonu (upewnij się, że pochodzi z innego źródła niż z wiadomości SMS).
  • Jeśli otrzymasz podejrzaną wiadomość, wyślij zrzut ekranu wiadomości e-mail na adres 365Security@boi.com, a następnie usuń wiadomość.
  • Klienci Bank of Ireland, którzy uważają, że ujawnili swoje dane bankowe, powinni natychmiast zadzwonić na naszą całodobową bezpłatną linię telefoniczną 1800 946 764.

Wyłudzenie danych w Irlandii

Firma eFlow, pod którą podszywają się oszuści, również potwierdziła, że wiadomości SMS są fałszywe. Operator zapewnia, że legalna firma nigdy nie poprosi kierowców o otwarcie łącza za pośrednictwem wiadomości SMS.

Aby spłacić zaległe kwoty przejazdów autostradą, należy przejść bezpośrednio do strony internetowej eFlow lub skontaktować się z eFlow pod numerem 0818 50 10 50.

Kierowcom, którzy kliknęli w załączone w wiadomości linki, zaleca się natychmiastowy kontakt z bankiem i, jeśli to konieczne, z An Garda Síochána.