Bardzo niebezpieczne warunki w Irlandii - ostrzeżenie dla mieszkańców

W związku z pogarszającymi się warunkami pogodowymi wydano pilny alert ostrzegawczy dla części Irlandii.

To nie koniec trudnych warunków pogodowych w Irlandii, ostrzega instytut Met Éireann. Mieszkańcy powinni przygotować się na intensywne opady deszczu i silny wiatr.

Ostrzeżenie dla mieszkańców

Podmokłe gleby i wysoki poziom rzek stały się powodem wprowadzonego w piątek ostrzeżenia przed lokalnymi powodziami w Irlandii. Alert obowiązuje do piątku 11 listopada włącznie.

Natomiast w poniedziałek 7 listopada w kilku hrabstwach spodziewane są bardzo intensywne opady deszczu przy silnym, porywistym wietrze. Najsilniej ma wiać w południowej części kraju.

W związku z trudnymi warunkami wprowadzono pilny alert ostrzegawczy. Alert może zostać przedłużony, jego status może też ulec zmianie. Mieszkańcom zaleca się sprawdzanie komunikatów pogodowych na bieżąco.

STATUS ŻÓŁTY

Dla: Cork, Kerry, Waterford, Wexford, Wicklow

Od: poniedziałku 7 listopada od godziny 11:00
Do: poniedziałku 7 listopada do godziny 21:00

Bardzo silne wiatry południowe, w porywach dochodzące do 110 km/h. Ze względu na potencjalnie niszczycielskie działanie wiatru zaleca się przywiązanie kontenerów na śmieci, mebli ogrodowych, sprzętu sportowego oraz wszystkich większych obiektów znajdujących się przy nieruchomosci.

Kierowcom zleca się zachowanie wyjątkowej ostrożności, zwłaszcza w rejonie dotkniętym powodzią. Należy też unikać parkowania samochodów pod drzewami.

Prognoza pogody

We wtorek będzie sporo przejaśnień, jednak pojawiać się też będą intensywne opady deszczu, a lokalnie mogą wystąpić burze. W środę więcej słońca, jednak w miarę upływu dnia zwiększy się zachmurzenie, a deszczowy front rozciągnie się na obszar całego kraju.

W środę w nocy ponownie ma wiać silny wiatr, dopiero w czwartek nastąpi lekka poprawa pogody. Wczesna prognoza wskazuje, że będzie to ciepły, chociaż pochmurny dzień.

Według Met Éireann od piątku ponownie dojdzie do pogorszenia warunków, zwłaszcza w zachodniej części Irlandii.