Bezpłatna opieka lekarza w Irlandii - ruszyły zapisy

To początek realizacji długo oczekiwanego projektu, z którego skorzysta około pół miliona osób w Irlandii.

Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło realizację długo oczekiwanego projektu bezpłatnych usług medycznych. Z programu skorzysta około pół miliona osób w Irlandii.

Lekarz rodzinny GP w Irlandii

Od 11 sierpnia ruszyła rejestracja dla dzieci w wieku sześciu i siedmiu lat. Rodzice i opiekunowie mogą wnioskować o przyznanie dzieciom kart GP Visit Card, uprawniających je do bezpłatnej opieki medycznej.

Oprócz darmowych wizyt u lekarza GP, karta uprawnia również do badań w wieku dwóch i pięciu lat, wizyt lekarza pierwszego kontaktu w domu oraz opieki lekarskiej w systemie out-of-hours. Karta uprawnia również do bezpłatnej opieki dla dzieci ze zdiagnozowaną astmą.

Podania można składać przez e-mail bądź na stronie hse.ie, a czas przetwarzania wniosków wynosi od siedmiu do dziesięciu dni.

Bezpłatny lekarz w Irlandii

Z programu skorzysta około 78 000 dzieci w wieku sześciu i siedmiu lat. Jednak projekt obejmie wkrótce również prawie 430 000 innych osób w Irlandii.

Zgodnie z zapowiedzią ministerstwa, do bezpłatnych wizyt lekarskich u lekarza rodzinnego uprawnione będą też osoby, które zarabiają poniżej określonego progu tygodniowego dochodu.

Rejestracja dla tych osób odbędzie się w dwóch etapach, 11 września i 13 listopada. Więcej szczegółów na temat tego programu znajduje się na stronie gov.ie