Bezpłatne usługi lekarza GP w Irlandii - co ze zmianą przepisów?

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o planie rozszerzenia bezpłatnych usług lekarza rodzinnego w Irlandii podczas Budżetu 2023.

Tysiące pacjentów w Irlandii próbuje uzyskać szczegółowe informacje na temat rozszerzenia programu bezpłatnych usług lekarza GP.

Lekarz rodzinny GP w Irlandii

Plan rozszerzenia usług dla prawie pół miliona mieszkańców został przedstawiony podczas Budżetu 2023.

Rząd ogłosił wówczas, że osoby, które zarabiają 46 000 euro lub mniej, będą uprawnione do bezpłatnych wizyt lekarskich u lekarza rodzinnego od kwietnia tego roku.

Jednak Ministerstwo Zdrowia wstrzymało się z realizacją planu z powodu sprzeciwu ze strony lekarzy rodzinnych, którzy obawiają się konsekwencji w postaci m.in. jeszcze większych opóźnień w dostępie do lekarza.

Minister Zdrowia, Stephen Donnelly, zapewnił wówczas, że w sprawie tej przeprowadzone zostaną konsultacje, na których ministerstwo przedstawi schemat wsparcia lekarzy podczas wdrażania rządowego planu restrukturyzacji opieki medycznej w Irlandii.

Minister zobowiązał się do dostarczenia „wystarczających zasobów” poprzez m.in. sfinansowanie zatrudnienia większej liczby pielęgniarek w przychodniach.

Karta GP Visit Card w Irlandii

Mimo wcześniejszych obietnic i zapewnień do tej pory nie podano żadnego nowego terminu zmiany progów dochodowych dla mieszkańców. Przedstawiciele HSE przyznali, że pomimo preferencji ministra program nie został uruchomiony i nadal nie podano daty jego rozpoczęcia.

Zapewnili jednak, że po oficjalnym wdrożeniu szczegóły będą rozpowszechniane w mediach, a wnioski będzie można składać w formie online.

Poinformowano również, że osoby, które nie kwalifikują się w ramach obecnych progów, będą mogły ponownie złożyć wniosek o GP Visit Card za pośrednictwem mymedicalcard.ie (po wprowadzeniu nowych progów).

Osoby oczekujące na wdrożenie nowych przepisów czują się rozczarowane, zwłaszcza w kontekście wysokich kosztów życia w Irlandii. Minister Donnelly zaczyna odczuwać presję i zapewnia o gotowości do wprowadzenia nowych przepisów w jak najkrótszym terminie.