Bezpłatne usługi w Irlandii - można składać wnioski

Zmiana przepisów w Irlandii została zapowiedziana podczas Budżetu 2024.

Ministerstwo ds. Ochrony Socjalnej rozpoczęło nabór wniosków do rozszerzonego programu socjalnego w Irlandii.

Budżet 2024 w Irlandii

Program Bezpłatnych Podróży (Free Travel Scheme) zostanie rozszerzony na osoby, które z powodu swojej kondycji zdrowotnej nie mogą prowadzić pojazdu.

Nowe przepisy umożliwią bezpłatne korzystanie z transportu publicznego osobom posiadającym orzeczenie lekarskie stwierdzające niezdolność do prowadzenia pojazdów.

Zasady obejmą więc nie tylko osoby niepełnosprawne, ale i te, które mają prawo jazdy, lecz zostały uznane za niezdolne do prowadzenia pojazdów przez co najmniej 12 miesięcy.

To ważne wsparcie obejmuje wszystkie środki komunikacji miejskiej – autobusy, kolej, usługi Local Link oraz Luas, a także niektóre usługi świadczone przez prywatnych operatorów autobusowych i promowych.

Ochrona Socjalna w Irlandii

Z przepisów, które zostaną wprowadzone 29 lipca, skorzysta w tym roku około 32 000 osób w Irlandii, jak szacuje ministerstwo.

Zmiany wprowadzone w ramach Budżetu 2024 są wynikiem ścisłej współpracy minister Humphreys z organizacjami takimi jak Epilepsy Ireland, które pomogły dostosować program do potrzeb osób z epilepsją i innymi niepełnosprawnościami.

Minister Humphreys zachęca wszystkich uprawnionych, którzy chcieliby skorzystać z nowych możliwości, aby nie zwlekać z aplikowaniem o dostęp do tej bezpłatnej usługi.

Formularze wniosków można pobrać ze strony internetowej gov.ie/freetravel lub uzyskać w każdym Centrum Intreo oraz dzwoniąc pod numer 0818 200 400.