Bezrobocie w Irlandii - czy grozi nam kolejna recesja?

Centralny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane na temat stopy bezrobocia w Irlandii.

Od kilku miesięcy trwa monitorowanie sytuacji gospodarczej w Irlandii. Z powodu rosnącej inflacji i wysokich kosztów utrzymania wzrosły obawy, że dojdzie do kolejnej recesji.

Bezrobocie w Irlandii

Jednak według najnowszych danych ekonomistów, widmo recesji cofa się, a sytuacja gospodarcza ulega stopniowej stabilizacji.

Stopa bezrobocia w Irlandii w marcu wyniosła 4,3% i nie zmieniła się w porównaniu z poprzednim miesiącem – jak wynika z danych Centralnego Urzędu Statystycznego (CSO).

W marcu bezrobotnych było 117 200 osób, co oznacza spadek o 300 w porównaniu z 117 500 w lutym i o 14 400 w porównaniu z 131 600 w marcu 2022 roku, kiedy stopa bezrobocia wynosiła 5%.

Recesja w Irlandii

Stopa bezrobocia wśród mężczyzn wyniosła 4,1%, pozostając niezmieniona w porównaniu z poprzednim miesiącem i spadając z 5% w marcu 2022 roku. Natomiast stopa bezrobocia wśród kobiet wyniosła 4,6%, spadając z 4,7% w lutym br. i z 5% w marcu 2022 roku.

Stopa bezrobocia wśród młodych ludzi spadła z 10,2% w poprzednim miesiącu do 10%, podczas gdy stopa bezrobocia dla osób w wieku 25-74 lat pozostała niezmieniona i wyniosła 3,5%.

ZOBACZ: 8 CIEKAWOSTEK O IRLANDII:

Wraz ze wzrostem nastrojów konsumenckich i znakomitymi wynikami wpływów z podatków od przedsiębiorstw, rosną nadzieje, że obawy o recesję ustępują, a przed nami bardziej stabilny okres gospodarczy, jak twierdzą ekonomiści.