POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Dyrektor Medyczny Irlandii wypowiedział się na temat rodzinnych spotkań w okresie świątecznym.

Dyrektor Medyczny Tony Holohan wypowiedział się na temat spotkań rodzinnych w Irlandii podczas świąt Bożego Narodzenia.

Tydzień temu swoją opinię na ten temat wyraził już premier Micheál Martin:

Więcej: Koronawirus w Irlandii: Co z Bożym Narodzeniem?

Od kilku dni temat tegorocznych obchodów świąt dominuje w irlandzkich mediach. Media społecznościowe też pełne są wątpliwości i pytań mieszkańców kraju.

W poniedziałek wprowadzono system sygnalizacji świetlnej, a wraz z nim przepisy zwalniające z kwarantanny podróżnych, którzy wykonają test na Covid-19.

Jednocześnie rząd ostrzegł, że w dalszym ciągu zaleca mieszkańcom zrezygnować z „nieistotnych” podróży, ponieważ międzynarodowe wyjazdy niosą ze sobą ryzyko ponownego wzrostu zakażeń w Irlandii.

W czwartek odbyła się narada ekspertów z Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego (NPHET) dotycząca nowych rekomendacji dla rządu.

Dr Tony Holohan poinformował, że odpowiedni list z zaleceniem zostanie wysłany do rządu 26/11/2020. Zespół nadal nie może powiedzieć, czy będzie w stanie zalecić zniesienie obostrzeń Poziomu 5, ale dane są „zachęcające”.

Szef NPHET powiedział też, że duże rodzinne spotkania i imprezy biurowe nie są bezpieczne i nie będą możliwe w te święta Bożego Narodzenia z powodu Covid-19.

Część komentatorów w Irlandii uważa, że rząd zdecyduje się wprowadzić Poziom 3 restrykcji po 1 grudnia. Jednak tuż przed świętami restrykcje te mogą zostać zmodyfikowane, aby umożliwić mieszkańcom spotkania rodzinne przy świątecznym stole. Liczba osób na takim spotkaniu ma być jednak ściśle ograniczona.

Czytaj też: Wyjazd na święta a nowe przepisy dla podróżnych w Irlandii