Budżet 2024 w Irlandii - pierwsza zapowiedź podwyżki świadczeń socjalnych

Wicepremier Irlandii podał pierwsze informacje dotyczące Budżetu 2024.

Wicepremier Micheál Martin podał pierwsze informacje dotyczące Budżetu 2024.

Budżet 2024 w Irlandii

Były Taoiseach oznajmił, że w przyszłorocznym budżecie zostaną podniesione emerytury państwowe. Chociaż nie podał dokładnych kwot, wyraził swoje zrozumienie wobec trudności, z jakimi borykają się emeryci.

Tak, będziemy rozważać podwyższenie emerytury. Ale co ważne, musimy troszczyć się o naszych seniorów i emerytów. Michael McGrath będzie odpowiedzialny za ten budżet. Włożył wiele pracy w jego przygotowanie, i obejmie on wiele obszarów.

Martin dodał, że nie ma jeszcze „precyzyjnej liczby” dotyczącej wysokości podwyżki emerytury. W zeszłym roku emerytury podniesiono o 12 euro tygodniowo. Wówczas organizacje charytatywne postulowały podwyżkę wynoszącą co najmniej 20 euro.

Tymczasem Rada Fiskalna Irlandii oświadczyła, że „trzeba będzie podjąć trudne decyzje” w przypadku tegorocznego budżetu i że duża paczka środków finansowych byłaby „błędem”.

Ostrzegła, że rząd powinien przestrzegać Krajowej Reguły Wydatków (National Spending Rule), która, jak twierdzi, będzie łamana każdego roku do 2026 roku w ramach proponowanych planów.

Podkreślono, że w przeszłości Irlandia pokazała, że zwiększanie wydatków i obniżanie podatków w okresie silnej koniunktury może prowadzić do trudności finansowych kraju.

Wydatki publiczne w Irlandii

Jednocześnie rząd stoi pod presją opozycji i organizacji charytatywnych, aby pomóc społeczeństwu radzić sobie ze wzrostem inflacji, stóp procentowych, kosztów energii elektrycznej i paliw.

W Budżecie 2024 ministrowie planują zwiększenie wydatków podstawowych o 6,1% i uzasadniają to kontekstem nadal utrzymujących się wysoko poziomów inflacji.

Taoiseach Leo Varadkar bronił podejścia rządu do budżetu po krytycznej ocenie i odrzucił twierdzenie, że ministrowie zamierzają powtarzać błędy z przeszłości.