Budżet 2025 - Rząd zapowiada wsparcie dla mieszkańców1

Minister Finansów w Irlandii potwierdził, że Budżet 2025 zostanie uchwalony w pierwszych dwóch tygodniach października.

Środki dotyczące kosztów życia „muszą ponownie stać się priorytetem” w Budżecie 2025, powiedział Taoiseach Simon Harris.

Budżet 2025 w Irlandii

Wypowiedź szefa rządu miała miejsce podczas Krajowego Dialogu Ekonomicznego w Dublin Castle. To wydarzenie rozpoczyna co roku proces budżetowy, gromadząc polityków i grupy interesu w celu omówienia Budżetu.

Oświadczenie zostanie opublikowane po kilku tygodniach „intensywnych rozmów z liderami partii”. Dokument ten określi, ile pieniędzy zostanie przeznaczonych w ramach Budżetu.

Pomimo spekulacji na temat możliwości wczesnego Budżetu w celu umożliwienia wcześniejszych wyborów, Minister Finansów, Michael McGrath zapowiedział, że Budżet 2025 odbędzie się w normalnym czasie, czyli w pierwszych dwóch tygodniach października.

Koszty życia w Irlandii

Simon Harris podkreślił, że pomimo rekordowej liczby osób zatrudnionych, inflacja maleje, a płace powinny ponownie wzrosnąć w tym roku.

Wzrost kosztów życia sprawił, że ludzie czują się niepewnie pod względem finansów osobistych i mogą nie przetrwać kolejnych wstrząsów. Musimy dać im poczucie bezpieczeństwa, że rząd to rozumie.

Koszty życia muszą ponownie stać się priorytetem w Budżecie 2025, bazując na środkach przeciwdziałających kosztom życia z ostatnich dwóch lat, jak stwierdził Taoiseach.

Wsparcie rządu

W nadchodzącym budżecie rząd chce zapewnić dodatkowe fundusze „niezbędne do nadążania za rosnącą populacją oraz pakiet zabezpieczeń socjalnych i kosztów życia, który chroni najbardziej potrzebujących”.

Natomiast Minister McGrath podkreślił, że oczywiście w Budżecie znajdą się środki wspierające gospodarstwa domowe w radzeniu sobie z kosztami życia, ale zaznaczył, że należy skupić się na „stałych zmianach” zamiast „serii jednorazowych środków”.