Ceny paliw w Irlandii - dobre informacje dla kierowców

Według najnowszych danych organizacji motoryzacyjnej rynek paliw w Irlandii stabilizuje się.

Ceny benzyny i oleju napędowego utrzymują się w lipcu na stałym poziomie, a rynek paliw stabilizuje się.

Ceny paliw w Irlandii

Nowe dane od AA Ireland pokazują, że średnia cena benzyny w lipcu pozostała niezmieniona w porównaniu z czerwcem i wynosiła 1,65 euro za litr.

Ceny oleju napędowego są nieznacznie wyższe, wzrosły o 2 centy w porównaniu z czerwcem, co podnosi średnią cenę za litr oleju napędowego do 1,55 euro.

Organizacja motoryzacyjna powiedziała, że nic nie wskazuje na potencjalny wzrost cen obu paliw w najbliższym czasie, oprócz sygnalizowanego podwyższenia akcyzy we wrześniu.

Od 1 września stawki akcyzy wzrosną o 7 centów dla benzyny i 5 centów dla oleju napędowego. Zgodnie z planem rząd w pełni przywróci stawki 31 października.

Taoiseach Leo Varadkar powiedział, że stawki akcyzy są przywracane, ponieważ ceny hurtowe i detaliczne paliw motoryzacyjnych spadły znacznie od lutego 2022 roku.

Pojazdy elektryczne w Irlandii

Tymczasem kierowcy pojazdów elektrycznych (EV) płacą teraz niemal identyczne kwoty w tym miesiącu, ponieważ ceny energii elektrycznej pozostają wysokie, poinformowała organizacja motoryzacyjna.

Średnio kierowcy EV płacą rocznie 1158,99 euro za ładowanie swojego samochodu. Natomiast osoby korzystające wyłącznie z publicznych stacji ładowania mogą płacić ponad 2000 euro rocznie.

Wraz ze spadkiem cen hurtowych gazu w ostatnich miesiącach kierowcy EV z niecierpliwością oczekiwali odpowiedniego obniżenia cen energii elektrycznej. Narastała presja na dostawców energii elektrycznej, aby obniżyć koszty, jak twierdzi AA Ireland.