Ceny paliw w Irlandii - Korzyści dla kierowców

Irlandzki rząd opóźnił przywrócenie pełnej akcyzy, aby powstrzymać gwałtowne podwyżki cen paliw.

Ceny benzyny i oleju napędowego na stacjach benzynowych w Irlandii ponownie nieznacznie spadły, przynosząc ulgę kierowcom.

Ceny paliw w Irlandii

Jednocześnie właściciele pojazdów elektrycznych (EV) również odczuli obniżenie kosztów ładowania swoich pojazdów, co dodatkowo poprawia sytuację na rynku paliwowym.

Według najnowszego badania cen paliw, przeprowadzonego przez AA Ireland, cena benzyny spadła z 1,83 euro za litr w październiku do 1,80 euro w listopadzie.

W przypadku oleju napędowego także był to spadek o 3 centy za litr, z 1,84 euro w październiku do 1,81 euro w listopadzie.

Blake Boland, Dyrektor ds. Komunikacji w AA Ireland, podkreślił, że to już drugi miesiąc z rzędu, w którym ceny paliw spadły, po dramatycznym wzroście cen paliw od minimalnego poziomu 1,47 euro za litr oleju napędowego w maju br.

Dodał on przy tym, że wcześniejsze prognozy dotyczące osiągnięcia poziomu 2 euro za litr paliwa w tym roku nie sprawdziły się, co jest ulgą dla kierowców.

Podatek akcyzowy w Irlandii

Irlandzki rząd opóźnił przywrócenie pełnej akcyzy aż do połowy 2024 roku, aby powstrzymać gwałtowne podwyżki cen paliw.

Jednak dodanie prawie 3 centów za litr z powodu zwiększenia podatku od emisji dwutlenku węgla w Budżecie 2024 uniemożliwiło dalsze znaczne obniżenie cen.

W międzyczasie kierowcy pojazdów elektrycznych również odnotowali niewielkie obniżenie kosztów ładowania w listopadzie.

Choć ceny energii elektrycznej wciąż pozostają relatywnie wysokie od lutego 2022 roku, październik przyniósł znaczny spadek cen, a listopadowe badanie również pokazuje pewne obniżki.