Ceny paliw w Irlandii - zaskoczenie dla kierowców

Komentatorzy przewidują też jak będzie się kształtował poziom cen paliw w kolejnych miesiącach.

Ceny paliw w Irlandii spadły do najniższego poziomu sprzed lutego 2022 roku.

Ceny paliw w Irlandii

Najnowsze badanie cen paliw AA pokazuje, że średnia cena benzyny w kraju wynosi teraz 1,59 euro za litr, co stanowi spadek o 3,6% w stosunku do ubiegłego miesiąca.

Tymczasem średnia cena oleju napędowego wynosi teraz 1,51 euro za litr, co stanowi spadek o 9% w stosunku do ubiegłego miesiąca.

Eksperci rynkowi są zgodni, że ceny paliw na stacjach benzynowych dla obu rodzajów paliw nie były tak niskie od września 2021 roku.

Podatek akcyzowy na paliwa

Jednak rzecznik prasowy AA Ireland, Paddy Comyn, stwierdził, że w dłuższej perspektywie niskie ceny są mało prawdopodobne.

Wynika to z rządowego planu stopniowej redukcji obniżek podatku akcyzowego na benzynę i ropę napędową od czerwca.

Odzyskiwanie stopniowo wprowadzanych podatków będzie odbywać się w trzech etapach w ciągu nadchodzących miesięcy.

Ponowne wprowadzenie podatków spowoduje dodanie 6 centów do kosztów benzyny i 5 centów do kosztów ropy napędowej od 1 czerwca.

Od 1 września stawki wzrosną o 7 centów dla benzyny i 5 centów dla ropy napędowej. Pełne stawki podatkowe zostaną wprowadzone 31 października, z ostatnim wzrostem o 8 centów dla benzyny i 6 centów dla ropy napędowej.

Komentatorzy przewidują, że cena benzyny wróci do około 1,80 euro za litr, a ropa napędowa do 1,76 euro za litr pod koniec października.