POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Cena za litr benzyny w Irlandii po raz pierwszy przekroczyła przełomową barierę 2 euro. Coraz głośniejsze stają się wezwania do obniżenia akcyzy.

Ropa na globalnych rynkach paliw kosztuje 114-116 dol. za baryłkę. W środę 2 marca na jednej ze stacji paliw w Dublinie cena za litr benzyny klasy premium wyniosła 2 euro.

Ceny paliwa w Irlandii

Cena standardowego litra benzyny bezołowiowej na tej samej stacji wynosiła 192,5 centa za litr, podczas gdy cena oleju napędowego (diesla) premium wynosiła 191,5, a cena standardowego oleju napędowego (diesla) 183,5 centów.

Irlandzkie Stowarzyszenie Sprzedawców Paliw oraz AA Ireland wzywają do interwencji rządu. Zdaniem przedstawicieli tego sektora jednym ze sposobów na złagodzenie wysokich cen paliw jest obniżenie akcyzy.

Podatek jest ogromnym składnikiem tego, co płacimy przy dystrybutorach.
(…) akcyza jest tradycyjnie narzędziem używanym do dostosowania i złagodzenia wpływu cen rynkowych.

Podwyżki cen paliwa

Członkowie AA Ireland twierdzą, że każda podwyżka cen benzyny lub oleju napędowego (diesla) o 10 centów zwiększa roczny koszt eksploatacji samochodu o 120 euro.

Z przeprowadzonych ostatnio analiz wynika, że ceny paliw w Irlandii wzrosły o ponad jedną trzecią w ciągu ostatnich dwóch lat.

Właściciele samochodów benzynowych będą teraz płacić przy dystrybutorze średnio o 595 euro więcej rocznie niż w roku ubiegłym. W przypadku samochodów z silnikiem diesla koszt ten wzrośnie średnio o 460 euro.

Na obecną chwilę przewiduje się dalszy wzrost cen paliwa, tym bardziej, że zapasy ropy na świecie są najniższe od siedmiu lat.