Departament nadal boryka się z problemami dotyczącymi wydania certyfikatów dla niektórych mieszkańców Irlandii.

Minister Stanu ds. Zamówień Publicznych i E-administracji, Ossian Smyth, uważa, że program unijnych certyfikatów dla podróżnych będzie obowiązywał dłużej niż do 30/06/2022.

Unijny certyfikat

Jego zdaniem możliwość pojawienia się nowych wariantów – silniejszych lub bardziej zaraźliwych – będzie wymagać podawania nowych szczepionek. W związku z tym certyfikaty dla podróżnych zostaną utrzymane.

Minister broni też sukcesu dostarczania certyfikatów w Irlandii. Twierdzi, że problemy z ich wydawaniem są opracowywane, a HSE powołało „grupę ds. rozwiązywania problemów”, aby zająć się wszelką brakującą dokumentacją medyczną, która uniemożliwiła wydanie niewielkiej liczby certyfikatów.

Do tej pory w Irlandii wydano trzy miliony certyfikatów, jednak w dalszym ciągu są osoby, które mają problem w ich uzyskaniu.

Pomoc

Wcześniej uruchomiono już w tym celu specjalną stronę internetową oraz infolinię, za pomocą których można wystąpić o ponowne wystawienie zaświadczenia lub zmianę danych w przypadku błędów.

Numer infolinii: 1800 807 008
Strona: covidcertificateportal.gov.ie

Sytuacja epidemiologiczna w Europie jest dynamiczna. Praktycznie z dnia na dzień w poszczególnych krajach zaostrzane są niektóre przepisy dla turystów. Certyfikat jest w wielu miejscach traktowany jako przepustka do wejścia do punktów gastronomicznych czy miejsc kultury i rozrywki.

Jest to więc przyczyna, dla której mieszkańcy Irlandii decydują się złożyć wniosek o unijny certyfikat covid. I zgodnie z zapowiedzią ministra w najbliższym czasie ma ostatecznie dojść do rozwiązania problemów w ich uzyskaniu.