Znane są już wyniki głosowania pilotów linii Ryanair w Irlandii. Możliwy jest chaos na lotniskach.

Pod koniec lipca pojawiło się widmo strajków pracowników Ryanair w Irlandii – więcej: Odwołane loty Ryanair – jest groźba strajku w Irlandii.

W środę 07/08/2019 opublikowane zostały wyniki głosowania pilotów związków BALPA z Wielkiej Brytanii, którzy zagłosowali za strajkiem. Ich akcja protestacyjna ma rozpocząć się 22 sierpnia 2019 roku i potrwa w sumie pięć dni:

  • 22 sierpnia od godziny 00:01 do 23 sierpnia do godziny 23:59
  • 2 września od godziny 00:01 do 4 września do godziny 23:59

W piątek 09/08/2019 piloci zrzeszeni w związkach zawodowych IALPA także zagłosowali za strajkiem. Na początku przyszłego tygodnia Ryanair otrzyma oficjalną informację od związków dotyczącą planu przeprowadzenia akcji protestacyjnej.

Warunkiem wycofania się ze strajku jest zgoda zarządu Ryanair na podwyżki, których domagają się piloci, w terminie do poniedziałku 12/08/2019. Data pierwszej akcji strajkowej ustalona zostanie w tym samym czasie.

Dla pasażerów tych linii oznaczać to może chaos na lotniskach z powodu odwołanych lub opóźnionych lotów, tym bardziej, że nadal trwa sezon wakacyjny.

W odpowiedzi na dzisiejszą zapowiedź pilotów w Irlandii zarząd Ryanair stwierdził, że „jest rozczarowany, że związek pilotów grozi zakłóceniem planów podróży klientów w sierpniu”.

Firma stwierdziła też, że związek IALPA nie określił podczas wcześniejszych rozmów jakich konkretnie podwyżek oczekuje. Zaproponowana przez Ryanair 20% podwyżka płac w 2018 roku została odrzucona. Zdaniem zarządu linii związki powinny kontynuować rozmowy, zamiast grozić akcją strajkową.

Czytaj też: Ryanair planuje masowe zwolnienia pracowników. Są też podwyżki