Chcą wycofać mundurki szkolne w Irlandii - trwa dyskusja

Rodzice w Irlandii są pod coraz większą presją z powodu kosztów wyprawki szkolnej.

Już za kilka tygodni rozpoczyna się nowy rok szkolny. Rodzice kompletują właśnie wyprawkę dla uczniów, a w przestrzeni publicznej pojawia się coraz więcej opinii dotyczących obowiązku mundurków szkolnych.

Mundurki szkolne w Irlandii

Ze względu na rosnące koszty życia rząd w Irlandii zdecydował się w tym roku podwyższyć kwotę dodatku Back to School Clothing and Footwear Allowance o 100 euro na każde dziecko.

Jest jednak wiele rodzin, które nie kwalifikują się do otrzymania dodatku BTSCFA. Nie wszyscy też mogą ubiegać się o dodatek Additional Needs Payment (ANP).

Coraz częściej słychać głosy wzywające do wycofania obowiązku mundurków szkolnych, co pozwoli znacznie obniżyć koszty wyprawki.

Szkoły w Irlandii

Według rządowych zaleceń szkoły powinny zrezygnować z wymagania zakupu mundurków z emblematem lub mundurków konkretnej marki. Niestety wciąż dużo jest szkół, które nie stosują się do tych wskazówek, a to wywiera presję na finansach rodzin w Irlandii.

Wielu rodziców i nauczycieli uważa jednak, że ​​mundurek szkolny daje uczniom poczucie tożsamości i zapobiega odtrąceniu ich przez rówieśników, ponieważ nikt nie czuje się zmuszony do noszenia w szkole markowych ubrań.

Na obecną chwilę w kwestii zniesienia obowiązku noszenia mundurków szkolnych w Irlandii nie wypowiedział się jeszcze nikt z rządu.