Child Benefit w Irlandii - rząd rozważy dodatkowy zasiłek

Dodatkowe świadczenie dla dzieci może wydźwignąć z ubóstwa aż 40 000 dzieci w Irlandii.

Taoiseach Leo Varadkar poinformował, że rząd rozważy wnioski dotyczące dodatkowego zasiłku rodzinnego w Irlandii.

Child Benefit w Irlandii

Instytut Badań Ekonomicznych i Społecznych (ESRI) opublikował raport dotyczący wprowadzenie dodatkowego świadczenia w ramach Child Benefit.

Raport ten wskazuje, że wprowadzenie świadczenia zależnego od dochodów mogłoby znacząco przyczynić się do redukcji ubóstwa aż 40 000 dzieci w Irlandii.

Całkowity koszt tego programu wyniósłby około 700 milionów euro, a korzystałoby z niego ponad 100 000 gospodarstw domowych.

Reforma ta polegałaby na przyznawaniu płatności wszystkim gospodarstwom domowym z dziećmi, zgodnie z ich sytuacją finansową i liczbą dzieci.

Zasiłek rodzinny w Irlandii

W raporcie podkreśla się, że taki krok „znacząco zwiększyłby hojność systemu opieki społecznej” dla tych rodzin, które obecnie nie kwalifikują się do innych świadczeń, takich jak Working Family Payment.

Raport wskazuje, że zwiększenie powszechnego świadczenia Child Benefit i wprowadzenie świadczeń zależnych od dochodów miałyby różny wpływ na redukcję ubóstwa wśród dzieci.

Obecnie Child Benefit wynosi 140 euro miesięcznie na każde dziecko. Badania wykazały, że świadczenie dodatkowe uzależnione od dochodów byłoby znacznie skuteczniejsze w redukcji ubóstwa dzieci niż zwiększenie Child Benefit, ponieważ nie prowadziłoby do wzrostu wydatków na rzecz osób o wyższych dochodach.

Raport zwraca również uwagę, że rząd Irlandii wyraził zainteresowanie redukcją ubóstwa dzieci, zakładając Biuro Programu na Rzecz Ubóstwa Dzieci i Dobra Samopoczucia (Child Poverty and Well-being Programme Office) w Departamencie Taoiseach.

W odpowiedzi na zalecenia zespołu doradców zasiłek rodzinny uzależniony od dochodów jest „godny uwagi” w rozmowach budżetowych, jak stwierdził premier Leo Varadkar.