Co z zakazem eksmisji w Irlandii? Jest nowa opcja

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią rządu, zakaz eksmisji w Irlandii ma wygasnąć wraz z końcem marca.

W nadchodzącym tygodniu w irlandzkim parlamencie pojawi się wniosek o przedłużenie zakazu eksmisji.

Zakaz eksmisji

Tymczasowy zakaz eksmisji został wprowadzony w zeszłym roku, aby „dać czas na zwiększenie podaży mieszkań i zmniejszenie obciążenia organizacji zajmujących się osobami bezdomnymi”.

Kilka tygodni temu irlandzki rząd zdecydował, że mimo rosnącej liczby osób bezdomnych w kraju, zakaz eksmisji zostanie zniesiony wraz z końcem marca.

Tłumaczono, iż wzięto pod uwagę ostrzeżenie właścicieli nieruchomości, którzy zapowiedzieli wycofanie się z rynku najmu w razie przedłużenia zakazu eksmisji.

Rząd poinformował jednak, że przepisy będą stopniowo wygaszane do czerwca, aby „uniknąć fali eksmisji”. Do tego czasu minister ds. Mieszkalnictwa, Darragh O’Brien, miał przedstawić nowy plan ochrony najemców w Irlandii.

Krytyka rządu

Decyzja rządu spotkała się z olbrzymią krytyką ze strony opozycji oraz organizacji charytatywnych w Irlandii. Natomiast Minister O’Brien do tej pory nie przedstawił swojego nowego planu.

Przedstawiciele partii Sinn Féin zapowiedzieli, że w najbliższy wtorek 21 marca złożą w parlamencie Dáil wniosek o przedłużenie zakazu eksmisji.

Opozycja dąży do tego, aby zakaz obowiązywał do stycznia 2024 roku. Projekt popiera też część posłów partii koalicyjnych, którzy nie dają przyzwolenia na dalszy wzrost liczby osób bezdomnych w kraju.

Najprawdopodobniej debata na ten temat odbędzie się w środę, tuż po powrocie premiera Leo Varadkara z wizyty w Stanach Zjednoczonych z okazji Dnia Świętego Patryka.