Ekonomiści zapowiadają znaczną podwyżkę cen artykułów spożywczych w Irlandii.

Czas przygotować się na drastyczne podwyżki cen żywności w Irlandii – ostrzegają ekonomiści.

Ceny żywności w Irlandii

Rosnące ceny wynikają z drastycznych podwyżek cen energii, a także najwyższego od dekady poziomu inflacji cen żywności w Irlandii.

Konsumenci zauważyli już rosnące ceny artykułów na sklepowych półkach, lecz ceny te będą się jeszcze zmieniać przez kolejne miesiące – i to w dość szybkim tempie.

Największy skok cen zaobserwowano w przypadków produktów jak chleb, masło, makarony oraz gotowany drób. W najbliższym czasie zdrożeją też inne produkty mleczne oraz jagnięcina.

Jesienią spodziewany jest potężny skok cen drobiu i trzody chlewnej, ze względu na galopujące ceny paszy. Także podwyżka cen nawozów wpłynie na większe niż teraz ceny warzyw i owoców.

Z analizy rynkowej wynika, że konsumenci zaczęli już zmieniać swoje nawyki zakupowe – kupują mniej i zaczynają wybierać produkty tańsze.

Część mieszkańców rezygnuje z produktów świeżych i wybiera tańsze półprodukty bądź produkty mrożone. Inni kupują poza domem żywność typu fast-food.

Podwyżka cen w Irlandii

Według agencji ds. badania rynku Kantar, przeciętne gospodarstwo domowe stoi w obliczu wzrostu rocznych rachunków za artykuły spożywcze o 330 euro, a 23% gospodarstw domowych twierdzi, że już teraz ma trudności z wiązaniem końca z końcem, jeśli chodzi o cotygodniowe zakupy spożywcze.

Najgorsza presja cenowa jest utrzymywana w ryzach dzięki ostrej konkurencji między supermarketami. Konsumenci obawiają się jednak, że za kilka miesięcy ceny żywności w Irlandii wystrzelą do góry.