Ekspert w Irlandii zachęca do zarezerwowania dnia wolnego od pracy.

Już w najbliższy czwartek czeka nas jedno z najciekawszych zjawisk astronomicznych tego roku. Częściowe zaćmienie słońca będzie widoczne także nad Irlandią – od około 10:00 rano do 12:21. Kulminacja zjawiska przypadnie na godzinę 11:08 w Dublinie.

Zaćmienie Słońca 2021

Ten rzadki spektakl będzie miał miejsce, gdy jedna trzecia Słońca zostanie zablokowana przez Księżyc w tak zwanym zaćmieniu obrączkowym.

Zaćmienie obrączkowe występuje, gdy Słońce i Księżyc znajdują się dokładnie w jednej linii z Ziemią, ale pozorny rozmiar Księżyca jest mniejszy niż Słońca. To powoduje, że Słońce pojawia się jako bardzo jasny pierścień lub pierścień w zjawisku określanym jako „pierścień ognia”.

Jednak obserwatorzy w Irlandii i Wielkiej Brytanii zobaczą sierp Słońca zamiast pierścienia, ponieważ będzie to zaćmienie częściowe.

David Moore z Astronomy Ireland zachęca mieszkańców do zarezerwowania dnia wolnego od pracy, aby być świadkiem spektaklu, który zdarza się tylko raz na kilka lat. Ekspert podkreśla przy tym jak ważne jest podjęcie niezbędnych środków ostrożności podczas oglądania zaćmienia:

Niebezpiecznie jest patrzeć na słońce, nawet gołym okiem. Możesz spowodować poważne uszkodzenie oczu, zwłaszcza jeśli patrzysz na nie przez długi czas. Nigdy nie należy patrzeć na słońce przez lornetkę lub teleskop.

Sposobem ochrony oczu podczas oglądania zaćmienia jest użycie certyfikowanych przez UE okularów filtrujących, które są testowane pod kątem bezpieczeństwa, aby zapewnić, że blokują szkodliwe światło.

Transmisję na żywo planują między innymi: Astronomy Ireland, DIAS Dunsink Observatory, lofar.ie oraz timeanddate.com.