Darmowe obiady szkolne dla wszystkich dzieci w Irlandii

Minister ds. Ochrony Socjalnej przedstawiła plan rozszerzenia rządowego programu w Irlandii.

Minister ds. Ochrony Socjalnej, Heather Humphreys, potwierdziła plan rozszerzenia programu bezpłatnych gorących posiłków w szkołach w Irlandii.

Bezpłatne posiłki szkolne

Ministerstwo podjęło decyzję po raporcie, w którym podkreślono pozytywny wpływ programu bezpłatnych posiłków dla uczniów na ich wyniki w nauce oraz na dochody gospodarstw domowych.

Ocena wykazała również, że program został pozytywnie przyjęty przez wszystkich zaangażowanych czyli dyrektorów i personel szkół, rodziców i uczniów.

Wszystkie główne zainteresowane strony zaleciły też rozszerzenie programu bezpłatnych obiadów szkolnych poza jego obecny zakres.

Plan rządu

Zgodnie z rządowym planem od września br. program zostanie rozszerzony na wszystkie szkoły podstawowe DEIS, od 2024 roku na inne szkoły podstawowe niż DEIS.

Minister Humphreys będzie dążyła do wprowadzenia darmowych ciepłych posiłków dla wszystkich uczniów we wszystkich szkołach (w tym w szkołach średnich) w Irlandii do 2030 roku.

Program School Meals Scheme został wprowadzony w 2019 roku na zasadzie pilotażu i codziennie zapewniał jeden bezpłatny posiłek dzieciom w 30 szkołach.

Od tego czasu program jest co roku rozszerzany i w roku szkolnym 2021-2022 obejmował już prawie 220 000 dzieci w 1500 szkołach w Irlandii.