Dobre informacje z rynku budowlanego w Irlandii

Silna gospodarka i wsparcie rządu mają widoczny wpływ na rynek budowlany w Irlandii, jak wynika z najnowszych danych.

Aktywność budowlana w Irlandii wzrosła w czerwcu po raz pierwszy od września ubiegłego roku.

Rynek budowlany w Irlandii

Nowe dane z BNP Paribas Real Estate Ireland Construction Purchasing Managers Index pokazują, że nowe zamówienia i zatrudnienie nadal rosły w ciągu miesiąca. Wzrost ten był też najszybszy od marca.

Dzięki wyhamowaniu inflacji odnotowano najwolniejsze od sierpnia 2020 roku tempo wzrostu kosztów.

John McCartney, Dyrektor i Kierownik Działu Badań w BNP Paribas Real Estate Ireland skomentował te najnowsze dane:

To jednak nie jest niespodzianka, ponieważ firmy budowlane konsekwentnie zgłaszają wzrost zamówień i poziomów zatrudnienia od początku tego roku.
To zjawisko wynika z dwóch czynników: po pierwsze, presja kosztów osiągnęła najniższy poziom od 35 miesięcy.
Po drugie, wzrost populacji, silna gospodarka, wsparcie rządu i rosnące zapotrzebowanie na budynki ekologiczne nadal podtrzymują wartość nowo wybudowanych nieruchomości – zwłaszcza nowych domów i magazynów.

Członkowie panelu badawczego zgłosili, że otoczenie popytowe stało się bardziej korzystne, co doprowadziło do wzrostu zatrudnienia w sektorze budowlanym przez szósty miesiąc z rzędu, choć niewielki.

Działalność komercyjna napędziła ogólny wzrost aktywności. Z kolei działalność mieszkaniowa nieznacznie spadła, chociaż w najmniejszym tempie od października 2022 roku.

„Opłacalność pozostaje wyzwaniem, zwłaszcza w przypadku apartamentów. Jednak inflacja w przypadku nowych domów wynosząca 11,1% rocznie (w porównaniu do 3,5% dla używanych mieszkań) pomaga zrekompensować wzrost kosztów, a my oczekujemy zakończenia 30 000 projektów w tym roku”.

Praca na budowie w Irlandii

Ogólnie firmy budowlane w Irlandii są wciąż szeroko optymistyczne i przewidują wzrost aktywności w ciągu kolejnego roku.

Jednak zaufanie pozostawało poniżej długoterminowej średniej i było najniższe w tym roku ze względu na obawy związane z inflacją.

W pierwszym kwartale br. zapowiedziano wzrost zapotrzebowania pracowników na rynku budowlanym w Irlandii.

Tylko do realizacji rządowych projektów szacunkowo potrzebnych będzie ok. 50 000, w tym inżynierów, kierowników projektu oraz wykwalifikowanych stolarzy, elektryków, murarzy, tynkarzy, dekarzy, malarzy i hydraulików.