Dobre informacje z rynku zatrudnienia w Irlandii

Obecny poziom bezrobocia w Irlandii to dobra wiadomość dla osób poszukujących pracy.

Główny Urząd Statystyczny w Irlandii (CSO) opublikował najnowsze dane dotyczące obecnej stopy bezrobocia w kraju.

Bezrobocie w Irlandii

Poinformowano, że stopa bezrobocia pozostała na rekordowo niskim poziomie 3,8% w czerwcu, kończąc serię sześciu kolejnych miesięcy spadków.

Skorygowana sezonowo liczba bezrobotnych w czerwcu wyniosła 105 400, co wprawdzie stanowi wzrost o 2600 w porównaniu z majem, lecz w porównaniu do tego samego miesiąca zeszłego roku jest to spadek o 6000.

Stopa bezrobocia wynosiła 4,2% dla mężczyzn, (nieznacznie wyższa w porównaniu do 4,1% w maju), w przypadku kobiet, podobnie jak w maju, było to 3,4%.

W przypadku osób w wieku 15-24 lat poziom bezrobocia wzrósł z 6,9% do 7,4% wraz z końcem roku szkolnego i akademickiego.

Natomiast bezrobocie wśród osób w wieku 25-74 lat utrzymało się na poziomie 3,3% w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Irlandia utrzymuje pełne zatrudnienie po raz drugi z rzędu, bijąc poprzedni rekordowy niski poziom wynoszący 3,9%, który odnotowano w okresie boomu gospodarczego, od października 2000 roku do kwietnia 2001 roku.

Praca w Irlandii

Zdaniem niektórych ekonomistów, niski poziom bezrobocia to dobra wiadomość dla poszukujących pracy, osób planujących zmianę zawodu lub oczekujących podwyżki płac.

Może jednak stanowić wyzwanie dla niektórych pracodawców, zwłaszcza tych, którzy już mają trudności ze znalezieniem odpowiednich pracowników i utrzymaniem pod kontrolą kosztów.

Wzrost liczby osób bezrobotnych w czerwcu o 2600 był prawdopodobnie spowodowany sezonową rezygnacją z pracy wśród absolwentów szkół i uczelni, jak twierdzą ekonomiści.

Czytaj też: Irlandzka gospodarka w technicznej recesji – jest komentarz ministra