Dodatki socjalne w Irlandii - płatności od poniedziałku

To realizacja rządowego planu wsparcia dla mieszkańców Irlandii wobec rosnących kosztów utrzymania.

Już od najbliższego poniedziałku mieszkańcom Irlandii wypłacane będą zapowiadane wcześniej dodatki socjalne.

Dodatki socjalne w Irlandii

To realizacja rządowego planu wsparcia wobec rosnących kosztów utrzymania, które zagwarantowano w ramach Budżetu 2023.

Na początku miesiąca wypłacony został już podwójny zasiłek na dziecko (Child Benefit). Skorzystało na tym około 640 000 rodzin w Irlandii.

Od poniedziałku 14 listopada będzie wypłacana specjalna suma dodatku opałowego Fuel Allowance. Osoby uprawnione do tego świadczenia otrzymają 400 euro.

Na przyszły tydzień zaplanowano także wypłatę trzech innych świadczeń:

  • 200 euro dla osób uprawnionych do Living Alone Allowance
  • 500 euro dla osób uprawnionych do Working Family Payment
  • 500 euro w ramach Disability Support Grant dla osób uprawnionych do Disability Allowance, Blind Pension oraz Invalidity Pension

Dofinansowanie z opieki społecznej

Natomiast od poniedziałku 21 listopada zacznie się wypłata jednorazowego dofinansowania dla opiekunów w wysokości 500 euro, z czego skorzysta ok. 132 000 osób uprawnionych do Carer’s Support Grant.

Ostatnia w tym roku dodatkowa płatność z wydziału opieki społecznej to premia świąteczna (Christmas Bonus), która zostanie wypłacona osobom uprawnionym w tygodniu rozpoczynającym się 5 grudnia.

W przyszłym roku może pojawić się dalsze wsparcie dla mieszkańców, jeśli kryzys kosztów utrzymania będzie się utrzymywał, jak stwierdził niedawno Minister ds. Wydatków Publicznych, Michael McGrath.

Wiadomo już, że na styczeń zaplanowano rozszerzenie programu dodatku opałowego. Zgodnie z decyzją rządu warunki programu zostaną rozszerzone dla osób w wieku 70 lat i starszych, a także dla emerytów poniżej 70 roku życia.