Dodatkowe dni wolne od pracy w Irlandii - jest komentarz ministra

Minister Przedsiębiorczości, Handlu i Zatrudnienia w Irlandii wypowiedział się w kwestii wprowadzenia kolejnych dodatkowych dni wolnych od pracy.

Minister Przedsiębiorczości, Handlu i Zatrudnienia, Simon Coveney, poinformował, że wraz z przedstawicielami Ministerstwa ds. Ochrony Socjalnej bada kwestię wprowadzenia dodatkowego dnia ustawowo wolnego od pracy w Irlandii.

Bank Holiday w Irlandii

W zeszłym roku mieszkańcy Irlandii otrzymali dodatkowy dzień wolnego od pracy, który przypada w okolicy Dnia Św. Brygidy.

Jednak z opublikowanych właśnie informacji wynika, że przedstawiciele People Before Profit skierowali zapytanie do ministra Coveney w sprawie wprowadzenia jeszcze dwóch kolejnych dni Bank Holiday.

Projekt ustawy zakładał wprowadzenie w sumie trzech dni wolnych od pracy: 1 lutego, w ostatni poniedziałek września i w ostatni poniedziałek listopada. Zgodnie z założeniem te daty weszłyby na stałe do kalendarza dni ustawowo wolnych w Irlandii.

Ostatecznie rząd zdecydował się właśnie na dodatkowy Bank Holiday w każdy pierwszy poniedziałek lutego z okazji Dnia Św. Brygidy.

Dni wolne od pracy w Irlandii

Minister Coveney skomentował opublikowane właśnie informacje. Stwierdził, że w jego ocenie wprowadzenie trzech nowych dni wolnych od pracy kosztowałoby państwo od 680 mln do 3,4 mld euro oraz od 0,24% do 1,2% dochodu narodowego brutto.

Minister potwierdził również, że jego Departament oraz Departament Ochrony Socjalnej prowadzą badania obejmujące „pełniejszą ocenę wpływu”, jaki miałoby wprowadzenie dodatkowego dnia ustawowo wolnego od pracy w Irlandii.

Prace konsultacyjne mają zostać ukończone do końca 2023 roku, jak poinformował minister Coveney. Do tego czasu rząd ma poznać ocenę wpływu dodatkowego święta na „zakres zmian warunków pracy”.