Domy socjalne dla kolejnych mieszkańców Irlandii - jest decyzja

Zatwierdzono zmianę zasad, dzięki której kolejne tysiące osób w Irlandii znajdą się na liście oczekujących na dom socjalny.

Zgodnie z zapowiedzią od 1 stycznia 2023 roku zmienią się zasady, dzięki którym więcej osób w Irlandii będzie kwalifikować się do otrzymania domu socjalnego.

Domy socjalne w Irlandii

Decyzją rządu we wszystkich hrabstwach o 5000 euro podwyższony zostanie próg dochodu kwalifikującego do otrzymania lokalu socjalnego.

Szacuje się, że dzięki zmianie zasad nawet 16 000 kolejnych gospodarstw domowych w Irlandii będzie mogło ubiegać się o dom socjalny.

Partie opozycyjne i organizacje charytatywne zajmujące się mieszkalnictwem wielokrotnie apelowały o takie rozwiązanie, zwłaszcza że na przeważającym obszarze Irlandii limity nie zmieniły się od dekady.

Limity dochodu w Irlandii

Przedstawiciele Focus Ireland z zadowoleniem przyjęli decyzję rządu. Wcześniej apelowali o zmianę „przestarzałego systemu”, w którym rodziny o skromnych dochodach nie kwalifikują się do wsparcia w zakresie mieszkalnictwa socjalnego.

Pozostawienie tych samych limitów dochodu od 2011 roku nazwano zaniedbaniem podstawowych dobrych praktyk, które obserwuje się też w przypadku programu HAP, jak twierdzi Focus Ireland.

Więcej: gov.ie