Domy socjalne w Irlandii - przydział dla tysięcy wnioskujących

Zwiększenie podaży jest celem rządowego programu mieszkalnictwa w Irlandii.

Cork i Dublin otrzymają wkrótce 4100 nowych domów i mieszkań socjalnych oraz lokali do wynajęcia w przystępnych cenach.

Domy socjalne w Irlandii

Potwierdzono, że trzykrotnie zwiększona zostanie liczba realizowanych projektów budowlanych w tym rejonie Irlandii.

Przedstawiciele organizacji Respond poinformowali, że są na dobrej drodze, aby wkrótce zbudować ponad 4100 mieszkań w Cork i Dublinie, a na ten cel przeznaczono sumę 2 mld euro w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Organizacja ma na celu zapewnienie bezpiecznego zakwaterowania w przystępnych cenach i już teraz nadzoruje wiele projektów w dzielnicach Wilton, Ballintemple i Glanmire.

Chociaż nie jest jeszcze jasne, ile dokładnie z tych 4100 mieszkań zostanie wybudowanych w Cork, każdy dodatkowy lokal poprawi obecną sytuację na rynku mieszkaniowym.

Nieruchomości w Irlandii

Wkrótce zostanie także otwarte duże osiedle z przystępnymi cenami w Cork, gdzie nieruchomości będą oferowane za niemal 30% poniżej ceny rynkowej.

Respond rozpoczął budowę 3347 domów od marca 2018 roku i obecnie zarządza 7084 nieruchomościami, zapewniając mieszkania dla 16541 najemców.

Mimo wyzwań związanych z rosnącymi kosztami sektora budowlanego, w samym ubiegłym roku dostarczył 484 nowe mieszkania socjalne i do wynajęcia w przystępnych cenach, a także rozpoczął budowę kolejnych 460 mieszkań.

Darragh O’Brien TD, Minister Mieszkalnictwa, powiedział:

Zwiększenie podaży stanowi serce programu „Housing for all” i jest kluczem do zapewnienia rodzinom zakwaterowania po przystępnych cenach oraz sprawnego funkcjonowania naszego rynku mieszkaniowego. Praca Respond odgrywa kluczową rolę w osiągnięciu tych celów.

Aż 85% projektów rozwoju Respond opiera się na projektach zarządzanych za pomocą płatności w etapach, weryfikowanych przez niezależnych rzeczoznawców ds. ilości, co pomaga zarządzać zarówno kosztami, jak i jakością.