Prezydent Irlandii podpisał zgodę na udzielenie mieszkańcom dopłaty do rachunków za energię elektryczną.

Prezydent Michael D. Higgins podpisał zgodę na udzielenie mieszkańcom Irlandii państwowej dopłaty do rachunków za energię elektryczną.

Dopłata do rachunków

Dopłata jest jednorazowa i wynosi 200 euro. Szacuje się, że z programu skorzysta 2,25 mln klientów firm dostarczających energię elektryczną w Irlandii.

Według najnowszych informacji mniejsze kwoty na rachunkach za prąd zaczną pojawiać się od kwietnia. W niektórych przypadkach może to być maj lub czerwiec – w zależności od cyklu rozliczeniowego danego klienta.

Liczniki przedpłatowe

Osoby korzystające z liczników przedpłatowych otrzymają dopłatę od kwietnia, podzieloną na trzy płatności – dwie płatności po 90 euro i jedną płatność 20 euro. Zaleca się, aby osoby te za każdym razem doładowywały kwotę 10 euro i pozostawiły co najmniej jeden dzień między każdą płatnością.

Oczekuje się, że właściciele przekażą zniżkę najemcom, którzy nie posiadają indywidualnego konta u dostawcy energii, lecz płacą rachunki razem z czynszem. W przypadku sporów należy zwrócić się do Residential Tenancies Board.

Czytaj też: Wysokie rachunki za prąd w Irlandii – reakcja mieszkańców