Dopłaty do prądu w Irlandii - plan rządu zatwierdzony

Coraz więcej mieszkańców Irlandii popada w zadłużenie z powodu drastycznych cen energii.

Jak wynika z najnowszych danych w Irlandii, już prawie 125 000 klientów Electric Ireland zalega z opłaceniem rachunków za energię.

Rachunki za energię w Irlandii

Podobnie problemy z opłatami mają klienci innych firm energetycznych, które już kilkukrotnie w ostatnich miesiącach podniosły swoje ceny.

Minister Środowiska poinformował niedawno, że w okresie zimowym obowiązuje w Irlandii moratorium na odłączenie prądu osobom, które nie płacą rachunków.

Dostawcy energii dysponują też różnymi opcjami spłaty zaległych rachunków. A plany spłaty zadłużenia zostaną przedłużone do minimum 24 miesięcy, jak zapowiedział minister Ryan.

Dopłaty do rachunków w Irlandii

We wtorek 4 października rząd oficjalnie zatwierdził zobowiązanie zawarte w Budżecie 2023, dotyczące dopłat do rachunków za energię elektryczną.

Zgodnie z planem udzielone zostaną w sumie trzy dopłaty w kwocie 200 euro każda: w listopadzie, w styczniu i w marcu.

Jednak przedstawiciele pozycji twierdzą, że dopłaty w żaden sposób nie poprawią sytuacji odbiorców energii, zwłaszcza osób, które już zalegają z opłaceniem kilku rachunków.

Wskazują przy tym na fakt, że po zimie wygaśnie moratorium na odłączenie prądu i zadłużonych klientów czekają jeszcze większe problemy. Opozycja domaga się, aby rząd nałożył ograniczenia cenowe na energię, lecz na obecną chwilę zostało to wykluczone.