Duże zmiany w przepisach socjalnych w Irlandii - wiadomo, kto skorzysta

O ważnych zmianach w przepisach poinformowała Minister ds. Ochrony Socjalnej w Irlandii.

Minister ds. Ochrony Socjalnej, Heather Humphreys, ogłosiła w piątek plan ważnych zmian w przepisach socjalnych w Irlandii.

Ochrona socjalna w Irlandii

Reforma ta będzie kosztować państwo prawie 10 mln euro rocznie, a skorzysta z niej około 16 000 samotnych rodziców, jak poinformowano.

Zgodnie z zapowiedzią, rząd planuje wyłączenie płatności alimentacyjnych dla dzieci z procesu sprawdzania dochodów (means test) dla osób ubiegających się o świadczenia socjalne.

Dzięki temu samotni rodzice nie będą już musieli ubiegać się o alimenty od drugiego rodzica dziecka, aby otrzymać zasiłek One Parent Family Payment lub Jobseeker’s Transitional Payment.

Wcześniej samotni rodzice musieli skierować się do sądu w celu uzyskania nakazu alimentacyjnego, aby uzyskać dostęp do tych form wsparcia.

Zasiłki socjalne w Irlandii

Ministerstwo podkreśliło, że wiele samotnych rodziców, którzy obecnie korzystają z niższych stawek płatności, również odczuje zwiększenie wsparcia w ramach reformy.

Ponadto, przewiduje się, że większa liczba osób będzie spełniała warunki uprawniające je do otrzymywania tych płatności.

Zmiany przepisów wejdą w życie po wprowadzeniu poprawek do odpowiednich przepisów ustawy, a minister Humphreys ma nadzieję opublikować ustawę „tak wcześnie, jak to możliwe, jeszcze tej jesieni”.