Dynamiczne zmiany w Irlandii - wpływ na konsumentów

Według najnowszych danych obecne trendy cenowe mają wpływ zarówno na producentów, jak i konsumentów w Irlandii.

Najnowsze dane dotyczące trendów cenowych w różnych sektorach irlandzkiej gospodarki, podkreślają zarówno spadki, jak i wzrosty, które mają wpływ na producentów i konsumentów.

Spadki i wzrosty cen w Irlandii

Ceny hurtowe energii elektrycznej wykazały dramatyczny spadek o 70,4% w ciągu ostatnich dwóch lat, osiągając najniższe poziomy od stycznia 2015 roku.

Oprócz energii elektrycznej, spadki cen dotknęły również inne sektory. Średnie ceny producentów dla wyrobów przemysłowych obniżyły się o 2,3% w marcu 2024 roku w porównaniu z rokiem poprzednim.

Ceny producentów dla produktów spożywczych również wykazały spadek o 9,1% w ciągu ostatnich 12 miesięcy do marca 2024 roku.

W szczególności produkty mleczne zanotowały spadek o 23,7%, podczas gdy ryby i produkty rybne odnotowały wzrost o 7,1%.

Inne kategorie produktów również wykazały znaczące zmiany cen. Chemikalia i produkty chemiczne zanotowały wzrost o 22,3%, napoje o 8,9%, a inne sprzęty transportowe o 5,1%.

W przeciwieństwie do tego, ceny dla drewna i produktów drewnianych spadły o 10,5%, a metale podstawowe o 5,1%.

Ceny hurtowe

Deirdre Toher, statystyk w Dziale Cen CSO, komentuje:

Inflacja cen hurtowych wykazała spadek w marcu 2024 roku, z obniżką o 0,9% w ogólnym Indeksie Cen Producentów dla przemysłu przetwórczego. Ceny producentów dla eksportu wzrosły o 2,3%, a ogólne ceny producentów wzrosły o 2,0%.

Przegląd ostatnich trendów cenowych wskazuje też na to, że ceny hurtowe produktów budowlanych wykazały stabilność, z niewielkim wzrostem o 0,2% w miesiącu do marca 2024 roku, mimo spadku o 0,3% w ciągu ostatnich 12 miesięcy do marca 2023 roku.