Dzisiaj wieczorem mieszkańcy Irlandii będą mogli podziwiać całkowite zaćmienie Księżyca zwane „Krwawym Księżycem”.

Najdłuższe w XXI wieku zaćmienie Księżyca ma trwać aż 103 minuty. Część mieszkańców Irlandii będzie mogła podziwiać ten niezwykły spektakl, mimo niekorzystnych warunków pogodowych.

W ten weekend pogodę w Irlandii zdominuje cyklon znad Atlantyku, w wyniku którego doświadczymy silnego wiatru i ulewnych opadów deszczu. Mimo to część mieszkańców Irlandii będzie mogła zaobserwować tzw. Krwawy Księżyc.

Mieszkańcy południowo-wschodniej części kraju znajdują się w lepszym położeniu i tam zaćmienie będzie widoczne o wiele dłużej niż w północno-zachodniej części Irlandii.

Do oglądania zaćmienia nie są potrzebne żadne specjalne urządzenia, chociaż posiadacze lornetek zdecydowanie będą mieć ciekawszy widok. Mieszkańcy Cork o godzinie 21:26 będą mogli podziwiać „Krwawy Księżyc” aż do godziny 22:13, kiedy to Księżyc schowa się poniżej linii horyzontu.

W CIT Blackrock Castle Observatory od godziny 19:30 odbywają się dzisiaj różnego typu wydarzenia związane z zaćmieniem Księżyca. Można też będzie obserwować Księżyc przez teleskop, a także planety jak Jowisz, Mars, Wenus czy Saturn. Wstęp jest bezpłatny.