Przedstawiciele służb ratunkowych apelują do mieszkańców Irlandii o rozwagę.

Zbliża się czas ekstremalnie wysokich temperatur w Irlandii. W niedzielę i poniedziałek termometry pokażą ponad 25 stopni Celsjusza.

Apel do mieszkańców

Każdego roku straż pożarna otrzymuje setki telefonów od zaniepokojonych świadków, którzy reagują na widok dzieci i psów pozostawionych w samochodzie podczas upałów.

Często okna pojazdu są przy tym zamknięte, a widok płaczących niemowląt czy małych dzieci przyspiesza decyzję o powiadomieniu służb.

Jest ryzyko, że pozostawione w rozgrzanym samochodzie dzieci i psy mogą w krótkim czasie doznać odwodnienia, przegrzania, a nawet udaru cieplnego.

Przedstawiciele służb ratunkowych apelują do mieszkańców o rozwagę, aby nie pozostawiali dzieci bez nadzoru nawet na chwilę.

Dają też wskazówki dla rodziców, którzy zajęci codziennymi obowiązkami mogą się rozkojarzyć i zapomnieć o swoim dziecku czy psie pozostawionym w pojeździe.

Należy upewnić się wysiadając z samochodu, że na tylnym siedzeniu nie znajduje się dziecko czy zwierzę.

Funkcjonariusze wzywają każdego, kto napotka dziecko zagrożone niebezpieczeństwem, do skontaktowania się ze służbami ratunkowymi.

Wysokie temperatury w Irlandii

Drugi apel dotyczący wysokich temperatur dotyczy przegrzewania dzieci w wózkach. Przedstawiciele służb apelują o unikanie stosowania parasolek do wózków czy przykrywania dzieci kocykami.

Wbrew pozorom osłanianie w ten sposób dzieci od słońca może doprowadzić do szybkiego wzrostu temperatury ich ciała, a to może prowadzić do groźnych konsekwencji.