Ekstremalne upały w Irlandii - alarmujące dane

Irlandia będzie doświadczać ekstremalnych upałów, jak informują naukowcy.

Irlandia będzie doświadczać coraz częstszych ekstremalnych upałów, z temperaturami przekraczającymi 30 stopni – informują naukowcy z Uniwersytetu Maynooth (MU).

Upały w Irlandii

Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu Maynooth (MU) wskazują na drastyczny wzrost częstotliwości i intensywności ekstremalnych upałów w Irlandii.

Obecnie kraj jest 20 razy bardziej narażony na doświadczenie najwyższej zarejestrowanej temperatury 33,3 stopni Celsjusza niż to miało miejsce 80 lat temu.

Profesor Andrew Parnell z MU podkreśla, że te zmiany mają poważne konsekwencje dla zdrowia publicznego, rolnictwa, stabilności gospodarczej i infrastruktury.

Spodziewamy się, że w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat zobaczymy temperatury sięgające 34 stopni Celsjusza, co wymaga pilnej adaptacji i przygotowań społeczeństwa na ekstremalne upały.

Temperatury w Irlandii

Irlandia nigdy nie doświadczyła temperatury 34 stopni Celsjusza, ale badanie sugeruje, że szansa na jej wystąpienie wzrosła z raz na 1600 lat do raz na 28 lat, co oznacza 57-krotny wzrost prawdopodobieństwa.

Poprzednie badania naukowe dotyczące zdarzeń temperaturowych w Irlandii koncentrowały się na średnich temperaturach rejestrowanych w określonych okresach.

To badanie różni się od wcześniejszych, ponieważ koncentruje się na najwyższych temperaturach rejestrowanych każdego roku i na tym, jak prawdopodobne jest ich ponowne wystąpienie, zamiast na średnich temperaturach.