EURO 2028 w Irlandii - jest duża szansa na organizację

Oficjalny wniosek o zgodę na współorganizowanie Mistrzostw Europy wpłynie do Rady Ministrów w Irlandii.

Do Rady Ministrów w Irlandii wpłynie dzisiaj wniosek o zatwierdzenie planu współorganizowania Mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO 2028.

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w Irlandii

Wszystko wskazuje na to, że ministrowie podpiszą wspólną kandydaturę Irlandii i Wielkiej Brytanii (z Anglią, Szkocją, Walią i Irlandią Północną).

Minister Sportu, Jack Chambers, spotkał się już w zeszłym tygodniu z kolegami z Wielkiej Brytanii, aby omówić tę kwestię.

Jeśli oferta wygra, to Irlandia potencjalnie będzie gospodarzem siedmiu meczów, na dwóch stadionach w Dublinie – Aviva Stadium i Croke Park.

Według komentatorów, Aviva Stadium wymagałaby niewielkiej modernizacji, jednak stadion Croke Park wymagałby już większych nakładów finansowych.

Mistrzostwa EURO 2028

We wniosku nakreślony został ekonomiczny wpływ organizacji mistrzostw, które według szacunków przyciągną do Irlandii 120 000 ludzi, a to wpłynie na wzrost gospodarki rzędu setek milionów euro.

Ministrowie uważają, że istnieje duża szansa na sukces, ponieważ Turcja jest jedynym rywalem o organizację Euro 2028.

Wstępna oferta musi zostać złożona do UEFA do środy, a bardziej szczegółowy plan zostanie sfinalizowany do kwietnia 2023r. Natomiast UEFA ma podjąć ostateczną decyzję we wrześniu przyszłego roku.