Firma w Irlandii zamyka zakład - 200 osób straci pracę

Zamknięcie tego zakładu w Irlandii spowoduje utratę zatrudnienia w sumie przez 200 osób.

Firma MedTech BD ogłosiła planowane zamknięcie swojego zakładu w Drogheda, co spowoduje utratę około 200 miejsc pracy.

Zwolnienia w Irlandii

Zakład w hrabstwie Louth będzie stopniowo zamykany przez następne dwa i pół roku w wyniku niedawnego przeglądu globalnej sieci produkcyjnej i łańcucha dostaw BD.

Decyzja ta jest częścią strategii firmy na 2025 rok, która obejmuje działania mające na celu uproszczenie firmy poprzez optymalizację sieci produkcyjnej, dostosowanie zapasów i produkcji oraz uproszczenie procesów biznesowych.

Wcześniej firma zwiększyła liczbę linii produkcyjnych w zakładzie w Drogheda w wyniku inwestycji, co zwiększyło zapotrzebowanie na operatorów, inżynierów i funkcje wsparcia.

Firma w Irlandii

Oczekuje się, że spośród wskazanych 200 miejsc pracy zwolnienia obejmą 70 etatów, co zostało zapowiedziane już w zeszłym roku.

W oświadczeniu BD podkreślono, że firma pozostaje zaangażowana w działalność w Irlandii, a żadna z jej innych irlandzkich lokalizacji nie poniesie konsekwencji wobec tej decyzji.

Firma dodała, że zobowiązuje się do znalezienia nowego właściciela zakładu w Drogheda wspólnie z IDA Ireland.

Bezrobocie w Irlandii

Tymczasem według analizy danych za czerwiec 2024 bezrobocie wzrosło o 0,2 punktu procentowego do 4,2% w czerwcu. Ten nieznaczny wzrost oznacza dodatkowo 4100 osób w Irlandii bez pracy, według danych Centralnego Urzędu Statystycznego (CSO).

Łącznie 117 100 osób było bezrobotnych w czerwcu, w porównaniu do 113 000 w maju, w tym 4% mężczyzn, w porównaniu do 3,9% w maju, oraz 4,3% kobiet (wzrost z 4,2%).

Stopa bezrobocia wśród młodzieży (osób w wieku 15-24 lat) wyniosła 8,1%, ponownie wzrastając z 7,7% w maju, podczas gdy bezrobocie wśród osób w wieku 25-74 lat również nieznacznie wzrosło miesiąc do miesiąca z 3,5% do 3,6%.

Stopa bezrobocia utrzymuje się na poziomie między 4% a 4,6% od ponad dwóch lat, co wskazuje, że gospodarka znajduje się na poziomie pełnego zatrudnienia lub bardzo blisko niego, gdzie niemal każda osoba chcąca pracować ma zatrudnienie. Rekordowo niski poziom 3,9% osiągnięto ostatnio w 2001 roku.