Firmy ubezpieczeniowe w Irlandii spotkały się z krytyką, że nie obniżyły składek dla klientów wobec spadających kosztów odszkodowań.

W marcu ubiegłego roku Rada Sądownictwa w Irlandii zatwierdziła nowe wytyczne dotyczące wysokości odszkodowań za obrażenia ciała (Personal Injuries). Po ich wprowadzeniu wysokość odszkodowań spadła średnio o 40%.

Ubezpieczenie w Irlandii

Wytyczne, dzięki którym zmniejszono kwoty odszkodowań z tytułu obrażeń ciała, były wyczekiwane przez firmy ubezpieczeniowe. Te miały w zamian zaoferować klientom obniżkę cen polis, o czym informowało nawet Ministerstwo Finansów.

Już w październiku okazało się jednak, że nowe wytyczne dotyczące kwot odszkodowań nie miały dużego wpływu na obniżkę składek dla klientów firm ubezpieczeniowych.

Innego zdania były firmy ubezpieczeniowe, które twierdziły, że składki spadają. Mija właśnie rok od wprowadzenia nowych zasad i temat wysokości składek ubezpieczeniowych powraca ze zdwojoną siłą.

Mieszkańcy Irlandii, którzy mierzą się z drastycznie wysokimi kosztami życia, oczekują lepszych warunków zakupu polisy – zgodnie z wcześniejszą obietnicą.

Polisa ubezpieczeniowa

Jednak przedstawiciele Insurance Ireland twierdzą, że składki ubezpieczeniowe pozostają wysokie, ponieważ coraz więcej osób odrzuca ugody komisji ds. oceny obrażeń ciała i kieruje sprawy do sądu w nadziei na podwyższenie wysokości odszkodowania.

Poszkodowani oczekują wyższych kwot odszkodowania – liczba osób akceptujących ugody PIAB (komisja ds. oceny obrażeń ciała) spadła o 13% od czasu wprowadzenia nowych wytycznych.

Odszkodowanie w Irlandii

Dyrektor Generalny Insurance Ireland, Moyagh Murdock, powiedział, że rosnąca liczba odrzuconych ofert odszkodowania ma wpływ na składki ubezpieczeniowe.

Każda sprawa, która trafia z PIAB do sądu, kosztuje dodatkowo średnio 21 000 euro. A wyższe koszty sądowe wpływają na koszt ubezpieczenia – twierdzi dyrektor Murdock.

Insurance Ireland chce jednak zapewnić opinię publiczną, że sprawa o odszkodowanie w Personal Injury Assessment Board jest „uczciwa i przejrzysta” i w dużej mierze oferuje taki sam wynik, jak rozprawa sądowa.

Dyrektor Murdock twierdzi też, że „czasami odszkodowanie w sądzie jest mniejsze niż w przypadku PIAB”.