Firmy w Irlandii szykują podwyżki płac jeszcze w tym roku

To odpowiedź na rosnące koszty utrzymania, jak twierdzą pracodawcy w Irlandii.

Według ostatnich danych, inflacja w Irlandii osiągnęła w tym roku 9,6%, a rosnące koszty utrzymania obniżają realną wartość pensji.

Praca w Irlandii

Już na początku tego roku irlandzcy pracodawcy zapowiadali, że większość pracowników może spodziewać się podwyżki płac. Powodem była obawa o zapełnienie wakatów, ponieważ po otwarciu gospodarki większość firm miała problemy ze znalezieniem pracowników.

Do tej pory kuleje zatrudnienie na przykład w sektorze turystyczno-hotelarskim, chociaż agencje zatrudnienia zalecały firmom podwyżkę płac w tej branży jeszcze przed otwarciem sezonu letniego.

Podwyżka płac w Irlandii

Jak podaje grupa Hays Ireland, aż 45% pracodawców twierdzi, że zapewniło podwyżki płac swoim pracownikom w ostatnich trzech miesiącach.

Pozostałe 55% firm twierdzi, że pensje pozostały niezmienione, lecz wielu pracodawców przeszło na inne formy wsparcia, poza tradycyjnym wynagrodzeniem.

To samo badanie agencji Hays wskazuje jednak, że ponad jedna trzecia irlandzkich pracodawców planuje podwyżkę pensji w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Jest to decyzja podyktowana rosnącymi kosztami życia przy galopującej inflacji w Irlandii, która utrzymuje się obecnie powyżej średniej europejskiej – jak twierdzi dyrektor Hays Ireland.