Na zaplanowanym spotkaniu rządu ma zostać podjęta decyzja m.in. w sprawie wcześniejszego otwarcia salonów fryzjerskich w Irlandii.

W piątek po południu odbędzie się zaplanowane spotkanie rządu w sprawie trzeciego etapu złagodzenia ograniczeń w Irlandii. Wieczorem Taoiseach Leo Vardakar ma poinformować o podjętych decyzjach.

Od kilku dni pojawiają się spekulacje, iż rząd zezwoli na wcześniejsze otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Jeszcze niedawno podtrzymana została wcześniejsza decyzja, że usługi w tych zakładach przywrócone zostaną dopiero od 20/07/2020.

Jednak profesor Philip Nolan z medycznej grupy doradczej poinformował, że liczba osób z Covid-19 w szpitalach w Irlandii spada. Coraz mniej pacjentów zarażonych koronawirusem trafia na oddziały intensywnej terapii.

To pozwala mu stwierdzić, że zachorowalność w Irlandii jest na niskim poziomie. Sytuacja jest stabilna – mimo zniesienia wielu ograniczeń liczba R0 utrzymuje się poniżej wartości 1.

Członkowie National Public Health Emergency Team udzieli już porady dotyczącej kolejnej fazy znoszenia obostrzeń, która ma nastąpić 29/06/2020. Źródła polityczne podają, że pojawiło się w nich zalecenie, by w trzecim, a nie dopiero w czwartym etapie przywrócić działalność salonów fryzjerskich.

Podczas tego spotkania omówione zostaną również kwestie dotyczące wznowienia działalności teatrów, kin, siłowni, a także sportów kontaktowych i większych spotkań towarzyskich.

Co z kwarantanną dla podróżnych w Irlandii?

Od 28/05/2020 obowiązują w Irlandii przepisy dla podróżujących do Irlandii:

Więcej: Wprowadzono zaostrzone przepisy dla przybywających do Irlandii

Początkowo rząd ustalił, że nakaz kwarantanny dla pasażerów będzie obowiązywać do 18/06/2020. Wtedy też miała pojawić się nowa decyzja w tej sprawie.

Wczoraj portal Independent.ie opublikował informację, że przepisy będą przedłużone o kolejne trzy tygodnie – do 09/07/2020.

Oczekuje się, że dzisiaj wieczorem Leo Vardakar poinformuje o decyzji również w tej kwestii.