Funkcjonariusze Gardy otrzymują większe uprawnienia

Nowe wyposażenie Gardy wprowadza się ze względu na „ewoluujący poziom agresji” w Irlandii.

Funkcjonariusze Gardy na pierwszej linii zostają wyposażeni w nowe narzędzia ze względu na „ewoluujący poziom agresji” w Irlandii.

Nowe uprawnienia Gardy

An Garda Síochána zauważyła „złożone wyzwania związane z pełnieniem służby policyjnej” jako powód decyzji, która została przedstawiona w obszernym poście na mediach społecznościowych w piątek.

Funkcjonariusze Gardy na pierwszej linii będą teraz wyposażeni w silniejszy gaz pieprzowy ze względu na „ewoluujący poziom agresji”.

Decyzja Gardy ma podkreślać pragnienie zapewnienia bezpieczeństwa lokalnym społecznościom na terenie całego kraju:

Złożone wyzwania związane z pełnieniem służby policyjnej ewoluowały, a poziom agresji, z jakim mierzą się funkcjonariusze Gardy, choć pochodzący od niewielkiej grupy osób, znacznie utrudnia nasze obowiązki.
Ten silniejszy środek obezwładniający pomoże chronić nas podczas pracy nad zapewnieniem bezpieczeństwa Tobie i Twojej społeczności.

W opublikowanym na Instagramie poście poinformowano, że już w przyszłym tygodniu funkcjonariusze na pierwszej linii otrzymają 20 000 jednostek środka obezwładniającego o zwiększonej sile (powszechnie znanego jako gaz pieprzowy).

Kamery nasobne w Irlandii

Decyzja ta następuje po ogłoszeniu, że Garda planuje przetestować system kamer noszonych na ciele w Dublinie przed latem.

Próba ta jest postrzegana jako krok bliżej do proponowanego pełnego wdrożenia kamer noszonych na ciele dla wszystkich funkcjonariuszy w całym kraju.

W grudniu podpisano ustawę Garda Síochána (Recording Devices) Act 2023. Nowa technologia będzie miała formę małych, lekkich kamer widocznych na mundurach.

Zaznaczono przy tym, że technologia będzie zgodna z przepisami RODO, a zebrane dane będą przechowywane zgodnie z odpowiednimi dyrektywami.

Przewiduje się, że nagrania mogą być wykorzystane do wsparcia dochodzeń i postępowań sądowych. Zapewniono, że nagrania zostaną usunięte po uzgodnionym okresie czasu, jeśli nie będą używane jako dowód.

Zgodnie z dokumentem przetargowym, Garda planuje również przetestować technologię kamer nasobnych w Limerick i Waterford w późniejszym terminie.