Funkcjonariusze Gardy konsekwentnie egzekwują przepisy prawa, które wprowadzono w Irlandii w zeszłym roku.

Funkcjonariusze Gardy konsekwentnie egzekwują nowe prawo dotyczące prowadzenia pojazdów bez odpowiednich uprawnień w Irlandii. Zaostrzone przepisy obowiązują w Irlandii od grudnia 2018 roku.

Konsekwencje dla kierowców w Irlandii

Od początku 2019 roku aż 2.311 kierowców otrzymało mandat i punkty karne za brak wystawionej plakietki „L” oznaczającej kierowcę z tymczasowym prawem jazdy (L-Driver).

Ponad 1.600 samochodów zostało odebranych od osób prowadzących pojazd bez wymaganej obecności kierowcy z pełnym prawem jazdy.

Egzaminy na prawo jazdy w Irlandii

Te dane udostępnione zostały przez An Garda Síochána w ramach kampanii zachęcającej kierowców do uzyskania pełnego prawa jazdy (Full Licence). Udrożniony system pozwala teraz na szybsze wyznaczenie terminu egzaminów.

Kierowcy z tymczasowym prawem jazdy zachęcani są do ubiegania się o pełne prawo jazdy. Niestety statystycznie ta grupa kierowców odpowiada za bardzo dużą część kolizji i wypadków na drogach w Irlandii.

Ostrzeżenie Gardy dla kierowców w Irlandii

Przedstawiciele An Garda Síochána ostrzegają, że dziesiątki tysięcy kolejnych pojazdów może zostać zatrzymanych. Dotyczy to kierowców, którzy ubiegać się będą o kolejne odnowienie tymczasowego prawa jazdy zamiast zdawać egzamin.

Według danych Gardy i RSA ponad 41.300 kierowców odnowiło pozwolenie co najmniej cztery razy, a ponad 8.600 kierowców zrobiło to dziesięć razy. Wielu z nich nigdy nie podeszło do egzaminu.Czytaj też:

Garda konfiskuje samochody – nowe przepisy w Irlandii bezlitosne

Nowy system dla ubiegających się o prawo jazdy w Irlandii