Według zapowiedzi RSA w Irlandii nowy system ma zostać wprowadzony już jesienią 2019 roku.

Na wrzesień 2019 roku wyznaczono termin wprowadzenia nowego systemu online dla kierowców ubiegających się o prawo jazdy w Irlandii.

Od końca 2018 obowiązuje w Irlandii długo oczekiwany przepis w ramach Road Traffic Bill – tzw. Clancy Amendment. Nowy przepis dotyczy kierowców, którzy pozwalają prowadzić swój samochód osobie z tymczasowym prawem jazdy bez obecności kierowcy z pełnym prawem jazdy. Od 22 grudnia 2018 roku w Irlandii jest to przestępstwem.

Konsekwencje ponoszą teraz zarówno kierujący, jak i właściciel pojazdu. Kary po zmianie przepisów w obu przypadkach wynoszą:

  • 6 miesięcy więzienia
  • grzywna do €1.000
  • zajęcie pojazdu przez Gardę

Prawo jazdy w Irlandii

Obecnie termin oczekiwania na egzamin na prawo jazdy w Irlandii wynosi średnio osiem tygodni. Wywołuje to presję na kierowców z tymczasowym prawem jazdy (L-Driver).

Pracownicy RSA twierdzą, że czas oczekiwania na egzamin mógłby być znacznie krótszy, gdyby osoby rezygnujące z egzaminu poinformowały o tym w ośrodku egzaminacyjnym.

W tym celu wprowadzony ma być właśnie nowy system online, dzięki któremu będzie można wyznaczyć, przesunąć lub anulować termin egzaminu. Obecnie w celu rezygnacji z testu należy wypełnić odpowiedni formularz, czego gro osób nie robi.

Dodatkowo ośrodki egzaminacyjne zatrudniły nowych egzaminatorów, którzy przechodzą właśnie odpowiednie szkolenie. Jest więc szansa, że czas oczekiwania na terminy egzaminów znacznie się skróci jeszcze w tym roku.