Garda ostrzega - nowa metoda oszustów w Irlandii

Garda ostrzega użytkowników przed nowym rodzajem oszustwa, które zyskało na popularności w ostatnim czasie w Irlandii.

Garda ostrzega użytkowników popularnej aplikacji do komunikacji przed nowym rodzajem oszustwa, które zyskało na popularności w ostatnim czasie.

Komunikator

Przedstawiciele służb w Irlandii zwracają uwagę na metodę działania oszustów, którzy wykorzystują platformę WhatsApp do nieuczciwych praktyk.

Oszuści działają poprzez dodawanie niczego nieświadomych użytkowników do losowo wybranych grup w komunikatorze.

Te grupy, noszące nazwy sugerujące szybki zysk, takie jak „Droga do Bogactwa”, mają na celu przekonać użytkowników do inwestowania w kryptowaluty, głównie Bitcoina, za pośrednictwem podejrzanych transakcji. Grupy te mogą liczyć setki członków, co ma sugerować ich wiarygodność.

Ostrzeżenie

Garda radzi, aby w przypadku dodania użytkowników do takiej grupy nie angażować się w żadne proponowane transakcje i nie reagować na żadne próby perswazji.

WhatsApp może wysłać ostrzeżenie o tym, że ktoś spoza listy kontaktów dodał użytkownika do grupy i jest to pierwszym sygnałem ostrzegawczym.

W przypadku podejrzeń, najlepiej jest opuścić grupę, a następnie zgłosić ją bezpośrednio poprzez WhatsApp, wybierając opcję „zgłoś kontakt”, a później „zgłoś i zablokuj” w rozmowie z administratorem grupy.