Garda ostrzega rodziców w Irlandii - już kilka osób w szpitalu

Funkcjonariusze Gardy ostrzegają przed niebezpieczną dla zdrowia substancją.

Funkcjonariusze Gardy wraz z przedstawicielami HSE ostrzegają przed spożywaniem produktów, które swoim wyglądem przypominają popularne słodycze dla dzieci.

Ostrzeżenie dla rodziców

Kilka dni temu podczas prowadzonej akcji w hrabstwie Tipperary skonfiskowano pokaźną ilość tych produktów, które, jak się okazuje, zawierają niebezpieczną dla zdrowia substancję.

W grudniu z tego powodu kilka osób znalazło się w szpitalu, jak poinformowano. W „słodyczach” znajdują się bowiem „nowe i ryzykowne substancje znane jako syntetyczne kannabinoidy”.

Są to chemikalia wytwarzane przez człowieka, które mają naśladować działanie tetrahydrokannabinolu (THC), głównego związku psychoaktywnego znajdującego się w konopiach indyjskich.

Opakowania są prawie identyczne jak prawdziwe słodycze, co prowadzi do obaw, że małe dziecko łatwo ulegnie pokusie, by je nieświadomie wziąć.

Apel Gardy

Tę samą substancję wykryto również w płynach używanych w papierosach elektronicznych (vapach), jak twierdzi HSE.

Funkcjonariusze Gardy apelują, aby rodzice uświadomili nastolatków o niebezpieczeństwach, jakie stwarzają te narkotyki.

Wśród możliwych skutków działania tej substancji wymienia się: zawroty głowy, splątanie, nieprawidłowe pocenie się, problemy z oddychaniem (trudności w oddychaniu lub brak oddychania), ból w klatce piersiowej/szybkie bicie serca, nudności i wymioty, pobudzenie, agresja psychotyczna, omamy, urojenia, napady padaczkowe lub drgawki oraz nagła utrata przytomności.

Długoterminowe skutki spożywania tych produktów przez dzieci nie są znane. Zwraca się uwagę, że system neurologiczny dziecka wciąż się rozwija, a spożywanie substancji o działaniu narkotycznym może być szkodliwe dla rozwijającego się mózgu i układu nerwowego.

Więcej: hse.ie