Gwałtowne zmiany pogodowe w Irlandii - ostrzeżenie Met Éireann

Mieszkańcy Irlandii mogą oczekiwać dosyć niespokojnych warunków pogodowych w kolejnych dniach.

Meteorolodzy z Met Éireann wydali ostrzeżenie przed gwałtownymi zmianami pogodowymi w ten weekend, a także w następnym tygodniu.

Pogoda w Irlandii

Irlandia znajdzie się pod wpływem silnego prądu strumieniowego (jet stream), który formuje się na granicy między sąsiadującymi masami powietrza o znacznej różnicy temperatur.

Meteorolodzy poinformowali, że „oczekuje się naprzemiennych napływów świeżego morskiego powietrza polarnego i łagodnego tropikalnego powietrza morskiego”.

Starcie tych dwóch frontów atmosferycznych spowoduje znaczne opady deszczu, silny wiatr, szczególnie w zachodniej i północnej części kraju.

Alerty ostrzegawcze

W niektórych rejonach opady deszczu mogą być bardzo intensywne i należy liczyć się z ryzykiem podtopień i powodzi.

Meteorolodzy z Met Éireann nie wykluczają wprowadzenia alertów ostrzegawczych. Mieszkańcom zleca się sprawdzanie komunikatów pogodowych na bieżąco.

Zgodnie z najnowszą prognozą czwartek będzie wietrzny i deszczowy. Najwięcej opadów spodziewanych jest w północnej części kraju, a na północnym zachodzie możliwe są ulewy.

Na południu kraju możliwe są okresy przejaśnienia, a temperatury wyniosą do 17 stopni Celsjusza. Wiatr umiarkowany lub porywisty, najsilniejszy na północnym zachodzie.